До 2 років умовно: в Україні за порушення ПДР почали засуджувати самокатників

В Україні почали засуджувати самокатників за порушення ПДР. За останні роки притягнуто до карної відповідальності чотирьох водіїв електросамокатів – здебільшого, за травмування пішоходів. Про це повідомляє Opendatabot.

До 2 років умовно за травмування людей

 • З 2023 року кермувальників електросамокатів визнано повноцінними учасниками дорожнього руху, проте наразі держава не затвердила спеціальні правила для електросамокатів.
 • За останні чотири роки мінімум четверо кермувальників електросамокатів були притягнуті до карної відповідальності за порушення чинних на транспорті правил (ст. 291 КК України). В усіх випадках винуватців аварій покарали штрафами або позбавленням волі до 2 роківз «умовним» терміном.
 • Найчастіше горе-«самокатники» отримували обвинувальні вироки за травмування пішоходів. Наприклад, 1 рік умовно було присуджено вінничанину, який у квітні 2022 року на орендованому самокаті травмував жінку, що переходила велосипедну доріжку та тротуар. Потерпіла отримала тілесні ушкодження середньої тяжкості, а винуватцю ДТП присудили відшкодувати жінці вартість лікування (понад 108 000 грн) та більше 50 000 грн моральної шкоди. Від більш серйозних наслідків порушника фактично врятував його вік — на момент аварії він ще був неповнолітнім.

Адміністративна відповідальність за матеріальні збитки

 • Здебільшого ДТП за участі водіїв самокатів кваліфікуються як адміністративні порушення. Наразі за допомогою пошуковика по судовому реєстру «Бабуся» «Опендатабот» виявив 76 таких справ. Найчастіше самокатників притягають до відповідальності за порушення ПДР, що призвело до пошкодження транспортних засобів та іншого майна (ст. 124 КУпАП). Цією статтею передбачено покарання у вигляді штрафу в розмірі 850 грн.
 • Наприклад, у справі №753/7264/23суд визнав винною неповнолітню киянку, яка у квітні 2023 року на орендованому самокаті разом зі своєю подругою здійснила наїзд на автомобіль BMW, що стояв на пішохідному переході.
 • Винуватиця зіткнення намагалася переконати суд, що, згідно з ПДР, електросамокат не є транспортним засобом, тож вона де-юре не є учасником ДТП. Проте суд керувався змінами до Закону України «Про автомобільний транспорт», які набули чинності 23 березня 2023 року, де водіїв самокатів визнали повноцінними учасниками дорожнього руху.
 • Через те, що кодексом про адмінправопорушення не дозволяється штрафувати підлітків, суддя обмежилася попередженням.

Що по закону?

 • Нагадаємо, змінами до Закону України «Про автомобільний транспорт» користувачів електросамокатів, моноколес та інших видів транспорту з електродвигунами офіційно визнали водіями, прирівняли їх до інших учасників дорожнього руху та зобов’язали дотримуватися ПДР.
 • З весни поточного року «самокатники» повинні рухатися якомога правіше проїзної частини, користуватися світловідбивальними елементами та пасивними засобами безпеки (шоломами) тощо. При цьому, їм було заборонено їздити тротуарами та пішохідними доріжками.
 • Раніше жодної згадки про ці види транспорту в українському законодавстві не було.
 • Разом з тим, держава досі офіційно не затвердила спеціальні правила дорожнього руху для електросамокатів, хоча це і передбачалося при затвердженні змін до Закону України «Про автомобільний транспорт».
 • Наразі у світі вже починають забороняти користування орендованими самокатами у публічному просторі — такі заборони діють у 158 містах США, зокрема, у туристичних районах Нового Орлеану. Схожі заборони наявні й у Європі — зокрема, у Парижі та на загальних дорогах Копенгагену.
Підпишись на головні новини у Google NEWS, щоб бути в курсі!

Джерело greenpost.ua