Старі та ненадійні: топ-5 автоматичних коробок передач, які принесуть багато проблем водію

Кажуть, що раніше автомобілі були надійнішими. Головний аргумент тих, хто дотримується цієї думки, полягає в тому, що машини були простішими, тобто ламатися не було чому. Але статистика часом стверджує протилежне. Ми в AMPERCAR.com зібрали п’ять перевірених часом і відносно простих за конструкцією п’ятиступінчастих «автоматів», кожен із яких готовий підкинути неприємних сюрпризів.

Модель АКПП Роки випуску Середній пробіг до серйозного ремонту, км
Jatco JF506E 1999–2010 80 000
Aisin AW55-50 1999–2013 100 000
Ford 5R55E 1996–2011 100 000
GM 5L40E 1998–2009 120 000
Мерседес 722.6 1995–2014 150 000

Jatco JF506E

  • Основна проблема: соленоїди гідроблоку
  • Де встановлені: Audi A3, Ford Mondeo і Galaxy, Jaguar X-Type, Land Rover Freelander, Mazda6 і MPV, Nissan Maxima і Quest, Rover 45 і 75, Seat Alhambra, Volkswagen Golf, Bora і Sharan

Ця 5-ступінчаста АКПП має достатньо імен, оскільки ставилася вона на безліч моделей різних марок, серед яких не тільки Nissan і Mazda, але також Ford, Jaguar, VW і Audi. А претензії почали надходити майже одразу після того, як коробка пішла у виробництво 1999 року.

Найчастіше виходили з ладу соленоїди гідроблоку. Натякаючі на це поштовхи при перемиканні часом з’являлися вже до 30 000 кілометрів. Швидко зношувався регулятор тиску оливи. Були проблеми з барабаном задньої передачі, а ще часто виходили з ладу датчики обертів.

До того ж коробка виявилася дуже чутливою до чистоти і температури масла. Перегріви призводять до витоків через поршні та кільця, пошкодження соленоїдів і, як наслідок, до масштабного ремонту. Встановлення просунутої системи охолодження дозволяє забути про цю проблему. Згодом коробка стала надійнішою, що дозволило їй протриматися у виробництві до 2010 року. Але, наприклад, концерн VW відмовився від неї вже 2003-го, з дебютом Audi A3 другого покоління. Втім, 6-ступінчастий «автомат», що змінив її, Aisin теж виявився не вічним, але все-таки більш надійним.

Aisin AW55-50

  • Основні проблеми: схильність до перегріву, слабкий гідроблок
  • Де встановлені: Alfa Romeo 166, Cadillac BLS, Fiat Croma, Lancia Thesis, Nissan Altima, Maxima, Quest, Opel Signum, Vectra, Renault Avantime, Espace, Laguna, Vel Satis, Saab 9-3, 9-5, Saturn Ion, Volvo C30, C70, S40, S60, V40, V50 , V70, S70, S80, XC70, XC90

П’ятиступінчастий Aisin-Warner AW55-50SN зразка 1999 зіпсував чимало нервових клітин власникам Volvo XC90 I покоління. Хоча альтернатива у вигляді чотириступінчастої АКПП від GM була ще гіршою.

Надкомпактна на той час коробка Aisin працювала на межі своїх можливостей і часто перегрівалася. Через поломку гідроблоку агрегати вирушали на гарантійний ремонт вже за 30 000 кілометрів. У 2003 році японці запропонували модернізований варіант з індексом AW 55-51 та додатковим масляним теплообмінником. Теоретично це мало суттєво продовжити життя коробці, але на ділі гідроблок так і залишився примхливим, хоча проблеми стали виникати ближче до 100 000 кілометрів пробігу.

Більш-менш безпроблемним, з потенційним ресурсом 200 000 і більше кілометрів, цей «автомат» став лише після 2008 року. Але й у цьому випадку бажано оновлювати оливу кожні 60 000 кілометрів та щорічно чистити радіатор охолодження.

Ford 5R55E

  • Основні проблеми: гальмівні стрічки, маслонасос, гідроблок
  • Де встановлені: Ford Aerostar, Explorer, Falcon, Mustang, Ranger, Jaguar S-Type, Lincoln Aviator, LS 1, Mazda B-series, Mercury Mountaineer

Знаєте, що спільного у «п’ятого» Ford Mustang та Jaguar S-Type? Обидва вони оснащувалися “автоматом” Ford 5R55E. Так само, як і ряд моделей, що випускалися марками, що належали «Форду». Відповідно і проблеми у власників таких машин схожі.

За даними ampercar.com, коробка була створена на базі досить успішної 4-ступінчастої АКПП, але конструкція виявилася сируватою. Часто рвалися гальмівні стрічки, виходив з ладу слабкий маслонасос, а поштовхи при зміні передач через проблеми із гідроблоком з’являлися ще до 100 000 кілометрів. До того ж фордовський «автомат» погано переносить перегрів.

Всі описані симптоми виявляються особливо часто при активній та динамічній їзді – тобто тій, заради якої купують Mustang та Jaguar. Власники спокійніших Ford Explorer або пікапів Mazda стикалися з поломками коробки рідше.

GM 5L40E

  • Основні проблеми: слабкі гідротрансформатор та маслонасос
  • Де встановлені: BMW 3 серії, 5 серії, X3, X5, Z3, Cadillac CTS, SRX, STS, Land Rover Range Rover, Opel Omega, Pontiac G8 Solstice, Saturn Sky

Незважаючи на заокеанське походження, найчастіше ця коробка зустрічається на старих BMW – від “троячки” в кузові Е46 до Х5 першого покоління. І в порівнянні з паралельно використовуваною тоді німцями «п’ятиступкою» ZF вона вважається більш проблемною.

Насамперед у GM 5L40E досить слабкий гідротрансформатор. Він може вимагати заміни накладок блокування до 120 000 кілометрів пробігу. Нерідко слідом виходять з ладу обгінна муфта чи підшипники. Слабкий і конструктивно складний пелюстковий маслонасос. Він не любить брудне мастило і, що важливіше, високі обороти.

Активно зношуються соленоїди, вимагаючи заміни приблизно 180 000 кілометрів. Особливо коробка страждає при активній їзді, перегрівах та нерегулярній заміні оливи. У цьому випадку масштабний і недешевий ремонт довго чекати не доведеться.

Мерседес 722.6

  • Основна проблема: слабка механічна частина
  • Де встановлені: Chrysler 300C, Crossfire, Dodge Charger та Challenger, Durango, Magnum, Nitro, Jaguar XJ6, XK, Jeep Commander, Cherokee, Grand Cherokee, Wrangler, Lancia Thema, Maybach 57, Mercedes C-класу, CL-класу, CLK, CLS, E-класу класу, ML, S-класу, SLR, SL, SLK, Sprinter, Viano, Vito, Porsche 911, SsangYong Actyon Sports, Chairman, Kyron, Rexton, Rodius

У Mercedes-Benz традиційно самі розробляють та виробляють автоматичні коробки. І крім Мерседесів, їх встановлювали на багато інших автомобілів. Наприклад, Chrysler, Jeep, Jaguar, Porsche та SsangYong. Так що і в цьому випадку клуб «товаришів по нещастю» немаленький, тому що популярна коробка 722.6 не завжди була зразком надійності.

Перший п’ятиступінчастий “автомат” Mercedes-Benz з електронним управлінням та блокуванням гідротрансформатора спочатку мав купу “болячок”. Найвідоміша — руйнація втулки у поєднанні первинного та вторинного валів. Часто траплялися поломки муфт вільного ходу, швидко зношувалися підшипники планетарних механізмів. До того ж коробка регулярно втрачала мастило через роз’єм проводки.

Більшість цих проблем перестала бути актуальною лише після 2001 року. А по-справжньому надійним цей «автомат» став ще через кілька років. До того моменту Mercedes-Benz вирішив проблему зі бракованими радіаторами, які допускали попадання антифризу в оливу, що сильно знижувало ресурс коробки. При своєчасній заміні мастила ресурс пізніх версій 5G-tronic складає близько 300 000 км.

Підпишись на головні новини у Google NEWS, щоб бути в курсі!