Експерт розповів, як зрозуміти, коли ремінь ГРМ потребує заміни
Газорозподільний механізм автомобіля досить складно влаштований, тому часом навіть досвідченому водієві складно зрозуміти, що ремінь ГРМ вийшов з ладу. Тут спробуємо розібратися з усіма проблемами і дізнаємося про терміни обов’язкової заміни ГРМ.
Що таке ремінь ГРМ і для чого він потрібний?
Така деталь відповідає у газорозподільному механізмі за своєчасний контакт розподільчих валів та колінвала. Також ремінь відповідає за відкриття та закриття клапанів одночасно з рухом поршнів. А в деяких моделях машин запуск помпи та масляного насоса також є завданням цього паска. У результаті двигун працює в правильних тактах, поршні та клапани синхронізуються, що і є важливою частиною гарної роботи двигуна.
Чому виходить з ладу ГРМ?
Робочий ресурс ГРМ орієнтовно розрахований на 100 000 км. пробігу. Це приблизно 5 років регулярного використання авто. Автоексперти рекомендують замінити ремінь після 6-7 років, якщо машина була куплена із салону або мала невеликий пробіг. Але в деяких випадках поломки можуть настати і раніше:
- Через попадання мастила на ремінь, коли підтікає сальник.
- Відбулася деформація осі помпи, сама деталь сповзає, а підшипники зазнають більшого зношування.
- Ремінь був натягнутий надто туго або, навпаки, надто розслаблений при встановленні.
- Вихід із ладу ролика (натяжного чи направляючого).
Експлуатувати автомобіль при деформованому або порваному ГРМ не рекомендується. В іншому випадку може вийти з ладу двигун, що вимагатиме дорогого ремонту. Чому так відбувається?
При зміщенні ГРМ або його відсутності поршні ударяють у відкриті клапани, через що вони псуються і двигун починає барахлити. Згодом до цієї поломки приєднуються інші. І справа не лише у неминучому ремонті – це може призвести до смертельного ДТП. Тому регулярне ТО обов’язково повинно включати огляд і при необхідності заміну цієї важливої деталі.
Визначаємо необхідність заміни ременя ГРМ
Іноді водій може вчасно визначити проблему при візуальному огляді ременя. Заміна ГРМ буде потрібна в таких випадках:
- Поверхня полотна має «обгорілі» ділянки.
- Кромка розсипається, з неї стирчать нитки.
- Поруч із ГРМ виявлено почорнілі залишки гуми з характерним горілим запахом.
- Одна чи обидві сторони покриті тріщинами.
А ось ще кілька явних ознак того, що настав час записатися в автосервіс:
- Робочий двигун видає клацання.
- Машина заводиться не відразу або її смикає після повороту ключа.
- Йде чорний вихлоп із труби, що має неприємний запах.
- Неможливо завестися при робочому стартері.
Якщо є підозри на термінову необхідність заміни ГРМ – краще довірити цю справу досвідченому автослюсарю, тому що процес вимагає часткового аналізу двигуна, навичок і спеціального інструменту.