Дешевого бензину, дизеля і газу в Україні більше не буде: Рада підвищила акцизи на все пальне

Верховна Рада прийняла законопроєкт про підвищення акцизного податку на пальне. Новину українцям повідомив нардеп Ярослав Железняк, передає видання expres.online.

«Парламент прийняв законопроект 11256- 2 про підвищення акцизного податку на паливо», — написав він, додавши, що «За» проголосували 231 депутат.

Новий законопроєкт передбачає підвищення ставок акцизів податку на пальне до мінімального рівня, встановленого в Євросоюзі.

Відповідно до положень європейських норм мінімальні ставки акцизного податку мають становити:

  • для бензину – 359 євро за 1000 літрів;
  • для дизельного пального – 330 євро за 1000 літрів;
  • для скрапленого газу – 125 євро за 1 000 кілограм (орієнтовно 68 євро за 1 000 літрів).

Очікується, що ухвалення закону призведе до подорожчання бензину на АЗС на 1,50 грн за літр, а дизеля і автогазу на 1,95 і 5,8 грн відповідно.

Блогер Андрій Смолій показав, як голосувала Рада.

Законопроєкт передбачає поступове підвищення акцизного податку на пальне до мінімального рівня, встановленого в Євросоюзі. Об’єднання правозахисників України роз’яснило, як воно відбуватиметься.

«Підвищення відбуватиметься у 5 етапів: з 1 вересня 2024 року, з 1 січня 2025 року, з 1 січня 2026 року, з 1 січня 2027року та з 1 січня 2028 року. За цей час 1 літр бензину зросте в ціні на 8 гривень, дизель — на 10,5 гривень, скраплений газ — на 11 гривень», — повідомили в організації у Facebook.

Там також вказали на п’ять наслідків від підняття вартості пального:

  • збільшення цін на бензин, дизель, скраплений газ;
  • збільшення цін абсолютно на всі товари і послуги;
  • втрата конкурентоспроможності вітчизняних товарів на всіх ринках збуту;
  • зростання інфляції;
  • зменшення купівельної спроможності населення.

Ще наприкінці весни в уряді говорили, що Україні не вдасться оминути підвищення акцизів на пальне. Одна з причин — податкові збори в Україні намагаються зрівняти з європейськими. Це реальна вимога для вступу України до ЄС.

В Україні зростуть ціни на пальне: яка причина

“Звісно, можемо взяти й одразу підняти акцизи, наприклад, у два з половиною рази. Але це призведе до катастрофічних наслідків. Потрібно колись розпочинати. Тим паче, є конкретна дата. Можна подивитися в Угоді про асоціацію, і там прописано, що привести до ладу акцизи треба впродовж 11 років з моменту ратифікації цього документа”, — пояснив виданню “Лівий берег” експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев.

Ще одна причина для підвищення вартості пального, як зазначалося у матеріалі, — дефіцит державного бюджету.

“Фактично всі соціальні видатки держава покриває за рахунок міжнародної допомоги. А власні доходи Україна витрачає на оборону. У 2024 році уряд узяв зобов’язання перед міжнародними партнерами знайти додатково близько 38 млрд грн. І підвищення акцизів на пальне — один з механізмів наповнити державний бюджет. Якщо законопроєкт ухвалять, до кінця року держава може отримати додатково понад 15,5 млрд грн”, — писало видання у травні.

“1,7 трлн грн, які ми витрачаємо на оборону, ще треба заробити. Тобто їх відразу немає, ще мають сплатити до бюджету. У тому числі й за рахунок завезення до країни пального та його продажу. А це зарплата наших воїнів, це екіпірування, це харчування для армії”, — розповів економіст Олег Пендзин.

Підпишись на головні новини у Google NEWS, щоб бути в курсі!