В Україні дозволили продавати бензин без спирту ще на деякий термін: подробиці

Українські автовласники можуть тимчасово зітхнути з полегшенням — продаж бензину без біоетанолу на АЗС офіційно дозволено до 1 січня 2026 року. Відповідне рішення підтримала Верховна Рада, ухваливши законопроєкт №13134, який відкладає введення штрафних санкцій за відсутність спирту в пальному.

Раніше нові вимоги передбачали обов’язкове додавання 5% етанолу до всіх марок бензину з 1 травня 2025 року. Виключення було зроблено лише для бензину марки А-98 і вище, а також для пального, призначеного для ЗСУ та Держрезерву. Однак галузь виявилась не готовою до такого кроку — тому уряд погодився на поступку.

Тепер до кінця 2025 року АЗС можуть продавати так званий «чистий» бензин (Е0), і штрафи за це не передбачені. Вже з 2026-го за кожну 1000 літрів бензину без етанолу операторів каратимуть штрафом у розмірі 21 000 грн.

Причини відтермінування — як логістичні, так і ринкові. Як пояснив енергетичний експерт Сергій Куюн, на тлі зростання попиту в літній сезон, імпортери фізично не можуть забезпечити Україну достатнім обсягом пального стандарту Е5. Основна причина — в Європі вже давно домінує бензин Е10, і Е5 стає дефіцитним.

Крім того, перехід на бензин зі спиртом вимагає змін у логістиці, оновлення резервуарів, очищення ємностей та адаптації систем зберігання. А для старих авто, які складають велику частину українського автопарку, нове пальне може стати проблемним через несумісність або більший знос двигуна.

Водночас держава наголошує: вимога щодо обов’язкового етанолу відповідає стандартам ЄС, зокрема директиві 2009/28/ЄС, і є частиною підготовки до євроінтеграції. Проте реалії ринку та інфраструктурна готовність диктують свої умови.

Таким чином, до кінця 2025 року українські водії можуть продовжувати використовувати звичне пальне без біоетанолу, не побоюючись штрафів. Але вже з 2026 року бензин із домішками спирту стане новою нормою — і до цього доведеться адаптуватись усім: від АЗС до споживача.

Підпишись на головні новини у Google NEWS, щоб бути в курсі!

Джерело Фокус