Tesla відкличе 2 млн електромобілів: що стало причиною такого масштабного відклику
За президента Байдена американське відомство NHTSA, яке відповідає за безпеку дорожнього руху, почало частіше реагувати на скарги автовласників та статистику ДТП за участю електромобілів Tesla, оснащених функціями активної допомоги водію. За рішенням регулятора компанія тепер повинна оновити бортове програмне забезпечення на 2 млн машин, щоб краще захистити оточуючих від зловживань з автопілотом.
Конкретне розслідування стосувалося здатності функції Autopilot, яка навіть за наявності такої промовистої назви вводить в оману і не забезпечує повної автономності керування електромобілем, перешкоджати зловживанням безпекою з боку водіїв. Зокрема, ключовою вимогою коректної роботи цієї функції є необхідність регулярно торкатися керма, і ці вимоги намагаються нехтувати деякі автовласники.
У салонах більшості сучасних електромобілів марки Tesla встановлені камери, обернені в салон і безпосередньо на водія, але компанія не поспішає вводити функцію контролю за втомою і положенням рук і голови людини, який сидить на місці водія. Поки що контроль за пильністю переважно зводиться до зчитування показань датчика опору обертанню рульового колеса. Якщо такий опір розпізнається, система вважає, що людина тримає руки на кермі і стежить за дорогою. Насправді ж деякі «експериментатори» намагаються асиметрично навантажити кермо якимось важким предметом, щоб він створював потрібний опір вільному обертанню. Водій при цьому може не тільки не дивитися на дорогу, але іноді і залишати своє місце. У свій час в інтернет-магазинах навіть можна було купити пристосування, що серійно випускаються, для обходу такої перевірки, але потім їх продаж під натиском Tesla вдалося заборонити.
Що доведеться зробити Tesla для покращення безпеки своїх транспортних засобів у рамках конкретного відкликання 2 млн електромобілів, не уточнюється. За традицією, компанія напевно відбудеться якимись програмними оновленнями, які «прилетять повітрям», і відганяти машину на сервіс автовласникам не доведеться. Представники NHTSA заявили таке: «Технології автоматизації мають важливе значення для покращення безпеки, але тільки в умовах їхнього відповідального застосування. Сьогоднішня дія є прикладом доопрацювання автоматизованих систем за рахунок ставки на пріоритет безпеки».
Це вже друга відклична кампанія для Tesla з початку цього року, що стосується претензій регуляторів до бортових систем електромобілів. У лютому компанії довелося виправляти помилки програмного забезпечення, які призводили до непередбачуваної поведінки машин на дорозі. Деякі з них перевищували встановлені межі швидкості, проїжджали перехрестя з порушенням знаків, що визначають напрямок руху, а також не робили повну зупинку на стоп-лінії біля перехресть. Американські регулятори також розслідують близько 50 інцидентів за участю електромобілів Tesla, винуватцем ДТП підозрюється бортова автоматика.
Департамент моторних транспортних засобів штату Каліфорнія (DMV), як повідомляється окремо, вже кілька років намагається змусити Tesla відмовитися від існуючих формулювань та найменувань функцій Autopilot та FSD, оскільки вони можуть вводити в оману покупців. Як свідчать коментарі представників Tesla, отримані виданням LA Times, такий тривалий розгляд справи міг би дозволити DMV змиритися з використанням термінів Autopilot та Full Self-Driving і надалі. Крім того, представники автовиробника вважають відповідні вимоги регулятора своєрідним порушенням права компанії на свободу мови.
Департамент навіть на певному етапі погрожував Tesla відкликанням ліцензії на виробництво електромобілів, що стало б для неї серйозним ударом, оскільки на території Каліфорнії розташоване найстаріше підприємство, яке є єдиним майданчиком з випуску найдорожчих моделей Model S та Model X, якщо не рахувати нещодавно поставлений на конвеєр у Техасі пікап Cybertruck. Глава компанії Ілон Маск (Elon Musk) вже не перший рік поспіль обіцяє навчити електромобілі марки обходитися без водія до кінця кожного наступного року, і поточний період у цьому сенсі також завершиться із незмінно негативним результатом. При цьому позначення фірмових функцій у неуважного покупця можуть створювати відчуття, що машини марки Tesla можуть самостійно пересуватися дорогами вже зараз. Ця невідповідність викликає претензії з боку американських регуляторів.