За п’ять років Toyota планує випустити чотири нові типи тягових батарей
До 2026 року Toyota силами торгових марок, що належать їй, розраховує освоїти випуск по 1,5 млн електромобілів щорічно, а до кінця десятиліття довести цю кількість до 3,5 млн штук. Без прогресу у сфері технологій випуску тягових батарей компанії таких результатів не досягти, тому до 2028 року вона планує вивести на ринок чотири нові типи тягових акумуляторів.
Видання ArsTechinca взялося ще раз узагальнити наявну на даний момент інформацію про плани Toyota у цій сфері. Три із згаданих чотирьох варіантів батарей, як пояснюється, спиратимуться на використання рідкого електроліту, а четвертий поєднуватиме виключно твердотільні компоненти для виробництва акумуляторних осередків.
Першим на черзі є «продуктивний» варіант літійної батареї з рідким електролітом, який вийде на ринок у 2026 році. Порівняно з тими батареями, які зараз використовуються Toyota в серійному електричному кросовері bZ4X, нові виявляться на 20% дешевше у виробництві, забезпечать запас ходу до 800 км і швидку зарядку за 20 хвилин.
У сегменті недорогих електромобілів Toyota теж буде змушена використовувати літієві акумулятори на основі фосфату заліза (LFP), які дуже популярні в Китаї і зараз встановлюються на одну з модифікацій того самого кросовера bZ4X за рахунок співпраці з китайським постачальником CATL. До 2026 або 2027 Toyota розраховує скоротити собівартість LFP-батарей на 40% і збільшити запас ходу на 20%. Швидкісна зарядка через особливості хімічного складу таких батарей займатиме близько 30 хвилин при відновленні залишкового заряду з 10 до 80 %, але і це на тлі існуючих характеристик виявиться прогресом.
Готуючи акумулятори з твердотілими компонентами до 2027 або 2028 року, Toyota не забуде і про батареї з рідким електролітом. Їхня вдосконалена версія з’явиться на ринку до 2028 року, вона отримає конструкцію з біполярними електродами, яка зараз уже застосовується в тягових батареях Toyota для гібридів. Вміст нікелю в катодах буде збільшено, що в сукупності дозволить досягти пробігу на одному заряді в діапазоні до 1000 км, а собівартість виробництва буде знижена на 10% порівняно з першим типом батарей, згаданих у цьому матеріалі.
Нарешті, твердотільні батареї Toyota розраховує вивести на ринок у 2027 або 2028 році, вони забезпечуватимуть швидку зарядку за десять хвилин і відрізнятимуться скромнішою масою, запас ходу наблизиться до 1000 км. Компанія відмовилася від початкових планів використовувати твердотільні батареї лише у складі силових установок гібридів. До того ж раніше вважалося, що твердотільні батареї Toyota з’являться на ринку вже до середини десятиліття.
Окремий напрямок інноваційної діяльності Toyota буде пов’язаний із зусиллями щодо оптимізації компонування акумуляторних осередків у батареї. Висота акумулятора не повинна перевищувати 100 мм проти нинішніх 150 мм.
Здавалося б, така скромна різниця не коштує докладаних зусиль, але тягові батареї, що розміщуються під днищем електромобіля, здатні або обмежувати дорожній просвіт, або змушувати проектувальників збільшувати висоту даху задля збереження внутрішнього об’єму в салоні, а це вже негативно позначається на аеродинаміці.