ЄС звинуватив китайських виробників електромобілів у демпінгу та спотворенні ринку — запущено розслідування

Брюссель ініціює антидемпінгове розслідування щодо китайських виробників електромобілів, які «спотворюють» європейський ринок. З урахуванням масштабів ринку Європи розслідування може стати однією з найбільших торгових справ.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн (Ursula von der Leyen) оголосила про розслідування під час свого щорічного звернення до європейських законодавців: «Світові ринки зараз затопили дешеві китайські електромобілі. <..> Оскільки ми не допускаємо такого зсередини, ми не допустимо такого і зовні. Тому сьогодні я можу оголосити, що Комісія відкриває розслідування, спрямоване на протидію субсидіювання електромобілів, що надходять з Китаю. <..> [Європейські компанії] занадто часто виключаються із зарубіжних ринків. <..> Їх часто витісняють конкуренти, які виграють від величезних державних субсидій».

Єврокомісія планувала ініціювати розслідування кілька місяців, і Урсула фон дер Ляйєн порушила це питання у розмові з прем’єр-міністром Китаю Лі Цян (Li Qiang) у кулуарах саміту G20 у Нью-Делі. Ринок цінних паперів оперативно відреагував на цю заяву: на 2% подешевшали акції BYD, на 3% акції Xpeng, знизилися також котирування Great Wall Motor і Li Auto.

Початок 2010-х років ознаменувався банкрутствами кількох європейських виробників сонячних батарей, чию продукцію витіснив дешевший китайський імпорт. З переходом до «зеленої» економіки перебудовується ринок та транспортні засоби — європейські автовиробники ризикують втратити лідерство, і повторення негативного сценарію в країнах ЄС намагаються не допустити. Якщо буде встановлено, що китайські виробники електромобілів порушують торгові правила, їхню продукцію може чекати карне мито.

Китайські автовиробники і не приховують своїх намірів здобути європейський авторинок — найбільший за межами Китаю. Глава європейського підрозділу BYD Майкл Шу (Michael Shu), наприклад, заявив, що компанія хоче увійти в трійку до кінця десятиліття і, якщо це можливо, навіть стати першою. Китайський імпорт не влаштовує і представників європейського автопрому — на їхню думку, китайські конкуренти зловживають своїми перевагами: дешевшими енергоресурсами та дешевшою робочою силою. У Stellantis заявили, що розглядають можливість запустити виробництво більш дешевих електромобілів за межами Європи з їх подальшим імпортом — тільки так можна конкурувати з китайськими моделями.

Частка китайських брендів на ринку електромобілів ЄС у 2021 році становила менше ніж 1%, але цього року вона зросла до 2,8%, підрахували аналітики Schmidt Automotive Research. А дослідники Inovev вже говорять про 8%.

Підпишись на головні новини у Google NEWS, щоб бути в курсі!

Джерело ft.com