Водіям роз’яснили, у яких випадках балансування коліс марне
Багато водіїв вважає, що балансування коліс – це необхідна процедура, здатна позбавити вібрацій і створити комфортні умови для їзди. При зміні шин чи дисків на СТО балансування давно стало обов’язковим етапом. Однак є й такі автомобілісти, які впевнені, що в деяких випадках вона може бути абсолютно марною. Власник шиномонтажної майстерні розповів в інтерв’ю порталу ampercar.com, чому навіть ідеально збалансоване колесо може викликати вібрації на кермі.
Багато водіїв стикаються з вібраціями на колесах, які можуть з’являтися без жодної причини. Найчастіше такі неприємності стають наслідком дисбалансу коліс щодо осі обертання, що призводить до помітних коливань. Причиною можуть бути механічні пошкодження, наприклад після того, як шина або диск постраждали при попаданні в глибоку вибоїну або наїзд на бордюр. Також не виключені випадки заводського браку. Крім того, причини дисбалансу можуть ховатися в нерівномірному зносі протектора, старінні покришки або деформації через тривале використання. Іноді проблема криється навіть у таких дрібницях, як балансувальний грузик, що відірвався під час руху.
Шиномонтажники можуть усунути багато проблем з колесами, використовуючи своє обладнання та свинцеві вантажі, але що робити, якщо після ідеального балансування колесо продовжує вібрувати? Адже якщо проблему не вирішити вчасно, вона може призвести, наприклад, до прискореного зношування ступичного підшипника.
У деяких випадках поспішна поїздка на шиномонтаж не має сенсу. Наприклад, якщо ви наїхали на пухкий сніг, що прилип до диска, на швидкості 80-100 км/год колесо може створювати вібрації на кермі. Така сама ситуація виникає і при накопиченні бруду на дисках. Однак вирішення цього питання досить просте: достатньо помити колеса, і проблема зникне сама собою. Сніг розтане, бруд піде, і баланс знову відновиться без зайвих зусиль.
Балансування не потрібне, якщо колеса зберігаються в належних умовах. У такому разі покришки, встановлені на диски, не втрачають своїх якостей, і додаткові роботи не потрібні. Але буває, що балансування зроблено ідеально, а вібрація все одно зберігається. У цьому випадку може бути пошкоджена геометрія диска. Навіть якщо колесо було ідеально збалансоване, воно продовжить вібрувати на ходу. Щоб виявити деформацію, достатньо зняти шину та прокрутити диск на стенді. Якщо геометрію порушено, жодні балансувальні вантажі не зможуть виправити ситуацію.
Після того, як геометрія диска була відновлена, можна повторити балансування, але не всі диски однаково успішно переживають цю процедуру. Штамповані моделі зазвичай відновлюються без проблем. Однак литі та ковані диски, що зазнали прокатки на спеціалізованому устаткуванні, часто втрачають свої вихідні характеристики.
Крім того, однією з найпоширеніших причин вібрацій є неправильне центрування колеса на маточині, яку досить складно усунути без заміни диска на новий.