Фахівці назвали найпоширеніші міфи про зимову гуму, яким не варто вірити
Зимові шини та технології їх виробництва змінюються, як і вся автомобільна промисловість. У результаті твердження, які були правдою 30 років тому, сьогодні вже не відповідають дійсності. Фахівець назвав порталу ampercar.com найпоширеніші міфи про зимові шини, яким не варто вірити. Їх дотримання може дуже негативно вплинути на нашу безпеку під час водіння взимку.
Всього 30-40 років тому автомобільна промисловість виглядала зовсім інакше, і методи, які використовувалися тоді, не мають нічого спільного з сьогоднішніми. Менший трафік, суворіші зими, автомобілі з іншими характеристиками та простіші технології створили певні знання про зимові шини, які сьогодні ми можемо розглядати лише як міфи. Ось деякі з них.
Міф № 1. Зимова гума тільки на передню вісь
Встановлення зимової гуми лише на передню вісь (в передньопривідних автомобілях) було дуже популярною практикою на дорогах кільканадцять років тому. В основному це сталося завдяки економії – не було потреби купувати чотири зимові шини, а оскільки задня вісь лише «котить», то багато водіїв припускали, що туди можна поставити літню гуму.
Нічого не може бути далі від істини: зимові шини на всіх чотирьох колесах надзвичайно важливі для підтримки стійкості та запобігання втраті зчеплення на слизькій зимовій дорозі. Порівняно з літніми шинами, зимові шини забезпечують краще зчеплення з дорогою, стабільність, коротший гальмівний шлях і більш ефективний дренаж води на вологій дорозі за низьких температур. Літні шини не будуть такими ефективними при низьких температурах.
Міф № 2. Одягати зимову гуму, коли йде сніг
Це одна з найбільших дурниць, яку повторюють водії, які хотіли б провести всю зиму на літній гумі та заощадити на її заміні. Так, зими останнім часом, особливо далеко від гірських районів, вже не такі суворі, як раніше – інколи доводиться чекати першого снігу до січня, та й то не точно.
Однак слід пам’ятати, що зима – це не тільки сніг, а й мороз, ожеледиця, часті опади або крижаний дощ, і в таких умовах зчеплення вкрай важливе. Такого зчеплення не забезпечать літні шини, які не настільки ефективні при низьких температурах. При температурах нижче 5 градусів набагато краще працюють зимові шини, виготовлені з більш м’якої гумової суміші з додатками, що покращують зчеплення, запобігають твердінню гуми при зниженні температури або покращують поведінку шини на мокрій поверхні.
Тому зимове взуття варто взувати, коли ми помічаємо значне зниження температури та погіршення погоди. Можливо, обмін у середині вересня є фальстартом, але середина жовтня/листопад – це час, коли ми повинні серйозно його розглянути.
Міф 3. 4×4 не потребує зимової гуми
Автомобілі з повним приводом фактично мають перевагу перед автомобілями з моноприводом щодо зчеплення та тяги. Так буде під час руху по снігу чи льоду, особливо якщо водій знає, що робить. Підтримка двох додаткових коліс є безцінною, але взимку не все залежить від тяги. Є параметр, по відношенню до якого і «вісь», і «повний привід» однакові – це гальмівний шлях.
Повний привід не підтримує процес гальмування, а це означає, що 4х4 гальмує так само ефективно, як і двопривідний автомобіль, а якщо на ньому літня резина, то відстань значно довша. Тому зимові шини є кращим вибором для зими, навіть для автомобілів 4×4.
Міф 4. Зимова гума набагато шумніша за літню
Буквально кільканадцять років тому шум зимових шин був справжньою проблемою. В основному це сталося через використання досить агресивного і високого протектора, який просто шумів при катанні по асфальту. Різниця між літніми шинами становила аж 6-8 децибел. Сьогодні технологія виробництва зимових шин просунулася настільки, що багато зимових шин мають рівень шуму, який можна порівняти з хорошою літньою гумою.
Міф 5. Зимова гума повинна бути на розмір менше літньої
Раніше існувало переконання, що зимові шини повинні бути набагато вужчими за літні. На це була своя причина: більш вузькі шини означали, що тиск у шинах розподілявся на меншу площу, що дозволило їм краще працювати на снігу та льоду. Зчеплення було просто кращим, і було важко ковзати через те, що точковий тиск на блоки протектора був більшим.
Однак сучасні зимові шини настільки технологічно просунуті, що проблема втрати зчеплення вирішується використанням відповідної гумової суміші та форми протектора, завдяки чому шини можуть мати таку ж ширину, що й літні. Вузькі зимові шини досі використовуються, наприклад, на ралі WRC. У Скандинавії вони теж популярні, але з простої причини – зимові шини WRC, або скандинавські зимові шини, шиповані, тобто шипи, вкручені в протектор, відповідають за зчеплення і вгризання в сніг або лід. Тому немає необхідності робити шини ширшими.
Міф 6. Кращі шини встановлені спереду
Це один із міфів, який стосується як зимових, так і літніх шин. Хоча це логічно з точки зору здорового глузду – ми встановлюємо кращі шини на ведучу вісь, щоб забезпечити їй краще зчеплення, скоротити гальмівний шлях і запобігти акваплануванню, є також певне обґрунтування того, що кращі шини слід розміщувати на задній осі. Слід пам’ятати, що якщо автомобіль ведеться на передню вісь, тобто на керовану вісь. У разі втрати зчеплення в сучасних автомобілях трекшн-контроль візьме на себе відповідальність за відновлення зчеплення з передніми колесами. Крім того, у нас є більш ефективна система гальмування спереду і, звичайно, привід, який може бути використовується для відновлення автомобіля після заносу. Крім того, пробуксовка передньої частини зазвичай означає недостатню керованість, якою також набагато легше «керувати» та більш передбачувано.
Крім того, водій краще відчуває зчеплення та поведінку передньої частини автомобіля, тому, якщо він помітить, що передня частина не забезпечує такого хорошого зчеплення, він просто сповільниться. Встановлення кращих шин спереду створює помилкове відчуття хорошого зчеплення та впевненості в собі, а гірші шини ззаду можуть призвести до заносу автомобіля, який складніше виправити в поворотах через те, що ми не маємо стільки контролю над ним. Нам залишається тільки гальмувати і розраховувати на підтримку системи ASR.
Міф 7. Зими сьогодні немає, зимову гуму купувати не варто
Незважаючи на те, що сьогоднішні зими менш суворі, ніж кільканадцять років тому, менше снігу, дорожники краще дбають про стан доріг, а сучасні автомобілі оснащені багатьма ефективними системами безпеки, не варто применшувати цінність хорошої зимової резини. Щоб забезпечити максимальну безпеку, ми повинні поставити зимові шини на всі чотири колеса і переконатися, що вони в належному стані – вік і висота протектора важливі.
Альтернативою залишаються всесезонні шини, які за останні роки також зробили великий крок вперед і працюють набагато краще за будь-яких умов, ніж десяток років тому. Їзда на літній гумі взимку викликає серйозні проблеми, незалежно від того, чи є у нас позашляховик, чи повнопривідний автомобіль, чи вважаємо ми себе відмінним водієм.