Китайська Nio приступила до складання електромобілів, які здатні долати 1000 км без підзарядки
На початку січня китайський виробник електромобілів Nio вже почав збирати седани ET5, які в одній з модифікацій забезпечують запас ходу близько 1000 км, а цього місяця з конвеєра в Китаї почали сходити дорожчі та великі седани ET7, які теж здатні долати подібну відстань без підзарядки.. До кінця року ці машини дістануться і Німеччини.
Вже наприкінці березня, як зазначає Electrek, китайські клієнти Nio отримають перші екземпляри седанів ET7, які почали сходити зі складального конвеєра напередодні. Модель була представлена ще в січні 2021 року, і це буде флагманський седан марки, ранні електромобілі цього виробника були кросоверами. Як і менший седан ET5, флагманська модель може оснащуватися батареями ємністю 100 або 150 кВт‧год.
У першому випадку запасу ходу вистачає на 675 км у локальному умовному циклі експлуатації, у другому він досягає 1000 км, але такі модифікації в конфігураторі поки що не доступні для замовлення. Що характерно, нещодавно компанія Nio заявила, що не збирається терміново підвищувати ціни на свої електромобілі через подорожчання сировини для виробництва тягових батарей.
Одночасно Nio прозвітувала про результати четвертого кварталу. Чисті збитки перевищили очікування аналітиків майже на третину, досягнувши $336 млн. При цьому квартальний виторг виріс на 49% до $1,6 млрд у річному порівнянні. Глава компанії Уїлльям Лі (William Li) на звітній конференції заявив, що Nio зазнає тих же труднощів, що й інші учасники ринку: перебої з поставками напівпровідникових компонентів, зростання цін на сировину, вплив пандемії та тривожні зміни у міжнародній обстановці. Минулого року компанія відвантажила 91429 електромобілів, з них на останній квартал припало близько 25 тисяч. Норма прибутку реалізації кожної машини становила приблизно 20,9 %. Очевидно, це дозволяє Nio утримувати ціни на існуючому рівні. Річний виторг досяг $5,7 млрд.
Китайська асоціація автовиробників спочатку розраховувала за підсумками поточного року випустити 4,8 млрд. електромобілів, але пізніше переглянула прогноз у бік збільшення до 5,5 млрд. штук. Подібний оптимізм члени асоціації пов’язують із покращенням ситуації з постачанням комплектуючих. Китайська виробнича екосистема значною мірою самодостатня, тому перебої з логістикою її дуже турбують.