Dongfeng випустив машини із твердотілими акумуляторами
Досвідчена експлуатація електроседанів E70 з твердотілими батареями розпочалася у таксопарках чотирьох китайських міст.
Китайський концерн Dongfeng Motor оголосив про постачання партії з 50 електромобілів Dongfeng Aeolus E70 з твердотілими акумуляторами, розробленими спільно з виробником літію Ganfeng Lithium із китайського міста Синьюй. Ці седани надійдуть у дослідну експлуатацію в таксопарках міст Цзянсі, Гуанчжоу, Чжецзяні та Цзянсу. Про серійний випуск таких машин поки що не йдеться.
Пам’ятаєте, чим твердотілі батареї кращі за звичайні літій-іонні? Найважливіша перевага таких батарей – їхня надбезпека. Вони не загоряться, навіть якщо їх проколоти чи вдарити. Електроліт у них не рідкий, а твердий, за рахунок чого батарея легша, щільніша і компактніша. І, відповідно, продуктивніша: твердотілі літієво-сірчані батареї ефективніші за літій-іонні приблизно в п’ять разів!
Оскільки перегрів та переохолодження їм не страшні, вони швидше заряджаються і мають більш тривалий термін служби, а виробляти їх можна простіше та швидше. З такими батареями легко зробити відносно недорогі електромобілі, які можна вільно експлуатувати в широкому діапазоні температур.
Ось тільки промислових, придатних для експлуатації зразків таких батарей все ще немає: вчені та інженери продовжують працювати не покладаючи рук.
Правда, акумулятори у китайських машин все ж таки не зовсім твердотілі. Це так звані напівтверді літій-металеві батареї – з анодом не з графіту, а з літію та електроліт у них рідкий. У цих акумуляторах (першого покоління) використовується унікальна гнучка діафрагма, яка дозволяє іонам літію протікати між електродами, але блокує утворення дендритів цієї головної проблеми акумуляторів з літієвим анодом. Продуктивність такої батареї в порівнянні зі звичайними літій-іонними вища приблизно на 80% – що більш ніж непогано.
Окремі елементи пройшли випробування на прокол та 50-відсоткову деформацію при роздавлюванні. Більше того, як повідомляє Dongfeng, батареї випробовувалися в екстремальних умовах при температурі 180 градусів Цельсія. У батарейному модулі використовується каркас із алюмінієвого сплаву, зроблений із застосуванням високоточної технології лазерного зварювання швів. Ефективність батареї сягає 86 відсотків.
Ganfeng Lithium зараз працює і над другим поколінням твердотілих батарей із щільністю енергії понад 360 Вт*год /кг, проте про термін появи інформації немає. Поки що компанія запустила виробничу лінію потужністю 0,3 ГВт*год, на якій і випускаються твердотілі батареї першого покоління. Найближчими роками Ganfeng Lithium збирається відкрити ще один батарейний завод, який зможе видавати приблизно 10 ГВт*год на рік.
На жаль, характеристики Dongfeng Aeolus E70 із твердотілою батареєю не розкриваються – відомо лише те, що машини підтримують і технологію “свопу”, тобто зміни на спеціальній станції порожньої батареї на повну за три хвилини.
Стандартний седан вийшов на китайський ринок ще в 2017 році і надходить переважно в таксопарки. Автомобіль був розроблений при активній співпраці з Peugeot та Citroen. За силову установку відповідає один електромотор потужністю 125 кінських сил, з яким машина може розганятися до 100 км/год за 9,9 с. Максимальна швидкість – 150 кілометрів на годину. Батарея має ємність 50,8 кВт*г. Запас ходу – 351 км.