Cybertruck став справжнім виробничим кошмаром для Tesla

Вже сьогодні, після чотирьох років очікування, компанія Tesla оголосить про початок постачання електричних пікапів Cybertruck. Очевидно, що їх виробництво навіть до кінця наступного року не стане по-справжньому масовим, і причин як мінімум кілька: кузовні панелі з нержавіючої сталі, акумулятори типорозміру 4680 і нова електрична архітектура з напругою 800 В.

Як пояснюють опитані Bloomberg експерти, волею Ілона Маска (Elon Musk) компанія Tesla наділила електричний пікап Cybertruck тими властивостями, в яких цільова аудиторія традиційно не була зацікавлена. Незграбні форми кузова, які змушують жертвувати практичністю і оглядовістю, у поєднанні зі складними в обробці панелями з нержавіючої сталі і надзвичайно високими для пікапа динамічними здібностями – це не ті властивості, які в машинах цієї категорії звикли цінувати потенційні покупці. По суті, Маск надто захопився ідеєю зробити не схожий на інші пікапи, і це серйозно затримало вихід машини на ринок і здатне уповільнити темпи експансії виробництва.

Деякі особливості Tesla Cybertruck взагалі є сумнівною цінністю, якщо враховувати, що вони реалізовані у вигляді напівзаходів. По-перше, наявність куленепробивних вікон не вдалося виправдати ще на презентації машини в листопаді 2019 року, оскільки на першому прототипі вони розбилися від удару металевою кулею. По-друге, зовнішні панелі бічних дверей з нержавіючої сталі хоч і продемонстрували нещодавно відносну стійкість до попадання стріл із лука та куль з пістолета-кулемета Томпсона, не перетворюють пікап на броньовик. Заявлена деякий час тому здатність Tesla Cybertruck пливти по воді теж має бути перевірена на практиці. Китайський електричний позашляховик Yangwang U8, який дійсно плаває по воді, коштує набагато дорожче за $100 000, тому очевидно, що отримати таку функцію при менших витратах на виробництво буде складніше.

Нагадаємо, що на нещодавній квартальній звітній конференції Ілон Маск зізнався, що спочатку підприємство Tesla в Техасі зможе випускати не більше 125 000 електричних пікапів Cybertruck на рік, а подвоїти цей обсяг вдасться хіба що в 2025 році тільки за сприятливого збігу обставин. Глава компанії у внутрішній розсилці, як повідомлялося раніше, вказав на необхідність дотримання допусків на геометричні розміри деталей Cybertruck у соті частки міліметра. При цьому кузовні панелі з нержавіючої сталі складно обробляти, і на виставкових зразках пікапа повсюдно спостерігаються нерівномірні проміжки між ними, які в міру налагодження серійного виробництва доведеться усунути. Якщо при випуску Model 3 та Model Y компанія прагнула максимально спростити конструкцію електромобілів, то у випадку з Model X та Cybertruck багато рішень доводилося впроваджувати методом проб та помилок, оскільки запозичувати готові просто не було де.

Використання тягових батарей на основі акумуляторних осередків типорозміру 4680, які були представлені ще в 2020 році, також є певною загрозою для масштабування виробництва Cybertruck. Лише недавно тираж осередків даного типу перевищив 10 млн екземплярів, а на їх використання претендує ще й кросовер Model Y, що випускається в Техасі, не кажучи вже про Cybertruck. Просто якщо для Tesla Model Y є альтернатива у вигляді осередків старого типу 2170, то для Cybertruck вона просто не передбачена, і обсяги випуску пікапа будуть повністю залежати від здатності Tesla виробляти комірки 4680 у необхідних кількостях. Очікувалося, що осередки 4680 будуть використовуватися і електричними вантажівками Semi, але вони поки що обходяться без них, хоча й виграли б від такої міграції.

Як і у випадку з осередками типу 4680, перехід на архітектуру з напругою бортової мережі 800 В компанія Tesla приберегла для великих транспортних засобів, хоча вантажівки Semi поки на неї не перейшли і випускаються в Неваді дрібними партіями для потреб обраних клієнтів. Представники Tesla раніше заявляли, що масштаб змін, що виникає через перехід на напругу 800 В, занадто великий, щоб реалізовувати його для дрібносерійних машин.

Якщо врахувати, що Porsche, Hyundai та Lucid вже використовують у своїх електромобілях архітектуру з напругою 800 В, компанію Tesla у цій сфері можна було б визнати відсталою, але в майбутньому вона напевно переведе на неї всі свої електромобілі та сумісну зарядну інфраструктуру. Принаймні можливість швидше поповнювати заряд тягової батареї, яка забезпечується переходом на напругу 800 В, є важливим аргументом для такої міграції. Однак, на етапі запуску масового виробництва Cybertruck дана особливість бортової мережі створюватиме для Tesla додаткові труднощі.

Завтра нам доведеться з’ясувати, наскільки Tesla вдалося утримати роздрібну вартість пікапів Cybertruck в розумних межах, адже всі перераховані вище складності неминуче підвищують витрати компанії та собівартість кожної машини, що випускається. Обмежений тираж протягом двох перших років присутності на ринку уповільнюватиме повернення інвестицій, а для кінцевих покупців це ще й загрожує високими роздрібними цінами, адже дефіцит неминуче породжує спекуляції.

Підпишись на головні новини у Google NEWS, щоб бути в курсі!

Джерело bloomberg.com