Фахівець розповів, чи можна заряджати акумулятор прямо в машині, не знімаючи клеми
Чи можна заряджати акумулятор, не знімаючи його з автомобіля? Багато автомобілістів побоюються, що така практика може завдати шкоди проводці, генератору, стартеру або навіть електронному блоку керування. Автоелектрик сервісного центру розповів в інтерв’ю порталу ampercar.com, чи варто використовувати такий метод.
Традиційно ідеальний спосіб заряджання акумулятора включає зняття батареї, її очищення та при необхідності доливання дистильованої води, після чого слід підключити зарядний пристрій. Цей підхід особливо важливий у зимовий період, коли батарея піддаватиметься додатковим навантаженням, і правильно підготовлена акумуляторна батарея прослужить набагато довше.
Тим не менш, багато водіїв з різних причин, чи це брак часу або банальна лінь, воліють заряджати АКБ, залишивши її на місці, не знімаючи. І це зовсім не рідкість, адже на СТО можна часто почути прохання виконати швидку підзарядку просто на автомобілі.
Варто зазначити, що електросистема автомобіля залишається активною навіть після вимкнення запалювання. Батарея продовжує подавати живлення на такі компоненти, як генератор, стартер та блок керування. Наприклад, можна увімкнути магнітолу, і вона продовжить працювати, незважаючи на те, що двигун не запущений.
Нормальна напруга повністю зарядженого акумулятора через 30 хвилин після зупинки двигуна має бути близько 12,8 В. Якщо батарея вже має ознаки зношування, це значення може знижуватися до 12,2-12,3 В.
Коли двигун запускається, генератор починає працювати, підтримуючи напругу на рівні близько 14,5 В. У сучасних автомобілях ця величина може коливатися в межах від 13,7 до 15,3 Вольта в залежності від моделі. Електронні системи машини зазвичай розраховані на напругу до 14-19 В, а з урахуванням потреб, що збільшилися в електроенергії, генератор зобов’язаний забезпечувати стабільне і достатнє живлення для всіх пристроїв.
Таким чином, підключення зарядного пристрою без попереднього зняття клем не викликає серйозних проблем. Багато зарядних пристроїв забезпечують напругу в 14,5 – аналогічне тому, що генерує генератор, але з меншим струмом (звичайно в межах 4-6 А). Якщо двигун вимкнено, і напруга на акумуляторі становить 12,6 В, зарядний пристрій підвищує значення, відновлюючи заряд.
Електроніка автомобілів цілком підготовлена до роботи з напругою до 18-19, і в більшості випадків зарядка акумулятора не призведе до поломки системи. Однак винятки таки можуть бути.
Сучасні зарядні пристрої, як правило, автоматичні і мають захист від пошкодження акумулятора. Їх досить просто підключити та дочекатися завершення зарядки. Професійні пристрої дозволяють налаштовувати як напруга, так і струм, що може бути корисно в деяких випадках. Але при максимальних налаштуваннях на старих автомобілях можуть виникнути проблеми. Сучасні машини, проте, здатні витримувати такі навантаження без наслідків.
Головне правило – не підключати зарядний пристрій при працюючому двигуні, щоб уникнути можливих проблем з генератором.
І, нарешті, деякі автолюбителі стверджують, що заряджання акумулятора без зняття клем обов’язково призведе до поломки електронного блоку керування. Але варто зауважити, що на деяких німецьких автомобілях акумулятор знаходиться під сидінням або в багажнику, що робить його незручним. Для таких випадків на кузові передбачені спеціальні контакти для заряджання. Запитання: хіба інженери цих брендів не розуміються у автомобілях?
Отже, заряджати акумулятор без зняття можна, якщо використовувати автоматичний зарядний пристрій або професійне обладнання з грамотним налаштуванням.