Чи є електромобілі “екомобілями”? Шкода та користь електромобілів для екології
Матеріал підготувала Лариса Крейда
Електромобілі все частіше починають з’являтися на дорогах всього світу. Майже кожна порядна автомобільна марка почала випускати свої електрокари. Як стверджує менеджерка з маркетингу іспанських компаній з виробництва легкових автомобілів SEAT і CUPRA Катерина Лях, така популярність пов’язана з екологічністю, економічністю в експлуатації та зниженням залежності від нафтопродуктів. «Багато великих компаній, включаючи виробників електромобілів та компаній, що працюють у сфері енергетики, активно інвестують у розвиток інфраструктури зарядних станцій і це збільшує зручність використання електромобілів та їх поширення», — зазначає Катерина. Розробка та виробництво електрокарів дешевші, ніж у бензинових авто, завдяки простішій конструкції двигуна та відсутності необхідності використання нафтопродуктів. Також, електричний двигун має менше рухомих частин, що може знизити витрати на обслуговування та ремонт.
Подивившись на всі плюси, можна вважати, що електромобілі є гарним розв’язанням проблем з екологією, адже під час руху не відбувається викид CO₂. Але чи справді електрокари є екологічнішими?
Не завжди. Якщо ми будемо говорити про виготовлення акумуляторів для такого типу. Вони, як правило оснащені літій-іонними батареями. Виробництво яких передбачає викиди великої кількості вуглекислого газу. Дослідження Науково-дослідного екологічного інституту показують, що 1кВт/год місткості акумулятора може коштувати навколишньому середовищу до 200 кг вивільненого CO₂.
Виробники постійно шукають способи зробити виробництво акумуляторів менш шкідливим. Так само багато уваги зараз приділяється і переробленню цих батарей. За даними Greenpeace, майже 13 тонн літій-іонних батарей від електромобілів буде вичерпано в усьому світі до 2030 року.
Водночас перероблення використаних батарей можливе. Приклад подає компанія Tesla, яка заявляє, що жоден з використаних акумуляторів, які використовують в її транспортних засобах, не перетворюється на сміття, а відновлюється.
Вуглецевий слід, тобто сумарні викиди всіх видів парникових газів, що утворюються в результаті діяльності, також говорить нам про екологічність електромобілів. Згідно зі звітом Міжнародної ради чистого транспорту, вуглецевий слід електромобілів, що працюють на відновлюваних джерелах енергії, на 81% нижчий, ніж у їхніх аналогів, що працюють на двигуні згоряння. Чим більше кілометрів проїжджає електромобіль, тим швидше буде зменшуватися вуглецевий слід, зокрема і на етапі виробництва акумуляторів.
Наприклад, повністю електричний автомобіль Chevrolet Bolt виробляє в середньому 189 грамів вуглекислого газу на кожні 2 кілометри проїзду. Бензинова Toyota Camry виробляє 358 грамів вуглекислого газу на 2 кілометри. Пікап Ford-150 виробляє 636 грамів вуглекислого газу на ту ж саму відстань.
«Причина, чому електромобілі виглядають як привабливе кліматичне рішення, полягає в тому, що якщо ми зможемо зробити наші електромережі безвуглецевими, то викиди транспортних засобів значно впадуть. У той час як навіть найкращі гібриди, які працюють на бензині, завжди матимуть базовий рівень викидів, нижче якого вони не можуть опуститися», — заявила Джессіка Транчик, доцент кафедри енергетики Массачусетського технологічного інституту.
Завданням для автомобільних компаній є збільшення уваги до перероблення використаних акумуляторів. Це допоможе зменшити кількість відходів і обмежити використання природних ресурсів. Однак враховуючи численні дослідження, зокрема про викиди та вуглецевий слід, зрозуміло, що електромобілі є наймеш шкідливим і найчистішим видом транспорту, який ми поки що маємо.
В Україні попит на електромобілі активно зростає. «Станом на кінець липня в Україні було зареєстровано понад 64,3 тисячі електричних транспортних засобів, з них близько 62,2 тисячі — це легкові автомобілі та понад 2 тисячі — вантажівки. Якщо порівнювати з липнем 2022 року, то рік тому на українських дорогах рухалося приблизно 40,3 тисячі електромобілів. Тобто, за рік відбулося зростання приблизно на 60%», — повідомляють в Інституті досліджень авторинку. Більшість електромобілів в Україні представлені такими брендами, як Tesla, Nissan, Renault, BMW, Volkswagen і Hyundai. Водночас мережа зарядних станцій в Україні ще недостатньо розвинена. Наразі діє близько 6 тис. електрозаправок.
Для популяризації електромобілів в Україні влада запроваджує ряд пільг. Зокрема, електромобілі звільнені від сплати акцизного збору, ПДВ та транспортного податку.
Український інститут майбутнього стверджує, що до 2030 року кількість електромобілів в Україні може зрости у 125 разів. Тобто авто з електричними двигунами будуть складати 7% від загального автопарку.
Попри позитивні тенденції, на ринку електромобілів в Україні є проблеми, які необхідно вирішити для подальшого розвитку. Зокрема, це: висока вартість електрокарів, обмежений запас ходу та недостатньо розвинена інфраструктура зарядних станцій.
автор Лариса Крейда
спеціально для AMPERCAR.com