Фахівці з’ясували, що електромобілі не скрізь корисні для екології
Фахівці із цифрами в руках довели перевагу акумуляторних електромобілів над бензиновими авто. Однак пов’язані з експлуатацією електромобілів викиди парникових газів сильно залежать від походження електрики для зарядки батарей, і в цьому криється каверза. У отриманих для США даних електромобілі виявляються екологічно бездоганними далеко не у всіх штатах, і це стосується всіх країн світу.
Згідно з інформацією некомерційної організації Union of Concerned Scientists та даними Інституту ядерної енергії США, аналітична компанія Sivak Applied Research здійснила розрахунок вуглецевих викидів від використання електромобілів в окремих штатах залежно від обсягів використання восьми основних типів електрогенерації.
Неважко здогадатися, що вугілля та нафта є джерелами енергії, що призводять до найбільших викидів, а гідроенергія, вітер та атомна енергія є джерелами енергії, що призводять до найменших викидів. У двох крайніх випадках вугілля і нафта призводять до викидів, що приблизно в 176 разів перевищує викиди від гідроенергетики, щодо якої будуються всі розрахунки (вона прийнята за одиницю).
Наприклад, у Род-Айленді домінуючим джерелом вироблення електроенергії є природний газ (90,9 %), у Західній Вірджинії – вугілля (90,8 %), у Вашингтоні – гідроенергія (64,6 %), а у Нью-Гемпширі – атомна енергія (56,5%). Вище в таблиці наведено дані про п’ять штатів, де електромобілі використовують найбільш брудну електроенергію, та п’ять інших, де електрика для електромобілів створює найменший вуглецевий слід. Усі цифри наведено до гідроенергетики, яка прийнята за 100%. Як бачимо, у Західній Вірджинії в середньому експлуатація електромобілів у 66 разів шкідливіша, ніж у Вермонті.
Вище в таблиці наведено дані по частці тієї чи іншої генерації у виробленні електрики у кожному з цих двох штатів. Електромобілі не скрізь однаково корисні, що потрібно враховувати в програмах зниження вуглецевого сліду. Ймовірно, цим можна керувати, наприклад, заряджаючи електромобілі в певний час доби, що відрізнятиметься від штату до штату. Але для цього потрібна розробка виразних програм та алгоритмів, а також робота з населенням.
Ще раз наголосимо, схожа ситуація складається не лише в США, а й в інших регіонах світу, що потребує комплексного підходу до пом’якшення проблеми. Інакше полегшивши екологічну ситуацію на транспорті в одному місці, ми зашкодимо іншому.