Експерти назвали 6 грубих помилок при заміні моторної оливи, яких припускаються всі водії
Процес заміни моторнї оливи, хоч і нескладний, проте потребує уважності. Для запобігання несподіваним проблемам з двигуном та уникнення зайвих витрат на ремонт важливо врахувати кілька ключових моментів. Портал mmr.net.ua назвав 6 грубих помилок у процесі заміни моторної оливи, які роблять майже всі водії.
Виробники зазвичай радять проводити заміну мастила кожні 10-15 тисяч кілометрів, що для багатьох автомобілів може бути надто тривалим інтервалом. Навіть високоякісні синтетичні оливи зазвичай забезпечують ефективну роботу приблизно протягом 250-300 мотогодин. Зважаючи на те, що середня швидкість автомобілів в умовах міських пробок становить близько 25 км/год, рекомендується проводити заміну олії кожні 7500 кілометрів.
Відсутність контролю за процедурою заміни мастила теж загрожує проблемами. Іноді олива залишається зовсім без заміни, і це може статися не тільки у звичайних гаражах, а й у офіційних дилерів. Замість повної заміни, механіки можуть просто протерти фільтр ганчіркою.
Також можлива ситуація, коли використовується дешевша та менш якісна олія, замість того, яке купив власник або яка рекомендована виробником. Сервісні станції зазвичай отримують оливу у великих бочках, які зберігаються поза зоною ремонту. Клієнти не завжди можуть бути впевнені, що в їхній двигун залили саме ту оливу, яка потрібна.
Часто механіки при заміні оливи заокруглюють кількість використаного продукту до найближчого цілого числа. Наприклад, якщо ємність двигуна становить 3,7 літра, клієнту може бути надано рахунок за чотири літри оливи. Тому рекомендується особисто бути присутнім під час заміни олії та, при необхідності, привезти з собою власну оливу та фільтр.
Деякі автомобілісти використовують промивні оливи. Тим не менш, якщо ви регулярно здійснюєте заміну мастила в двигуні, дотримуючись скорочених інтервалів, використання таких промивних добавок стає надмірним. Це просто призведе до додаткових витрат часу та коштів.
Надмірне використання додаткових присадок теж ні до чого. За умови нормальної роботи двигуна та використання високоякісної оливи, купувати та заливати присадки не потрібно.