Які автомобілі можуть мобілізувати в українців на потреби армії

Процедура мобілізації автомобілів у фізичних осіб поки що повністю не прописана. За наявними даними, насамперед буде вилучено вантажні автомобілі та спеціальну техніку, яка може використовуватися для перевезення боєприпасів та особового складу. Також важливими будуть позашляховики, які можуть допомагати виконанню різних завдань за умов бездоріжжя.

Якщо у власника є більше одного транспортного засобу, то вони можуть бути вилучені для виконання завдань у сфері безпеки та оборони. Про це повідомив представник комітету з національної безпеки, оборони та розвідки Федір Вениславський у відповідь на запит OBOZ.UA. За його словами, “ніяких проблем у цьому немає”.

Хоча вилучення автомобілів у громадян України під час воєнного стану цілком можливе, легкові автомобілі для потреб армії не відбиратимуться, запевняє Вениславський. Таке положення, яке додали до вже ухваленого закону №10449 про мобілізацію, Конституції, на його думку, не суперечить.

“Конституція України допускає обмеження прав свободи людини та громадянина. У тому числі наголошую на вашій увазі, у питаннях володіння та користування, розпорядження своєю власністю, держава може обмежити це право в умовах воєнного стану. Це правило, по суті, існує у нинішньому законі про мобілізацію, який передбачає можливість мобілізації транспортних засобів підприємств, організацій та громадян”, – зазначив Веніславський.

Однак депутат підкреслив, що йдеться про або тимчасове вилучення, або безповоротне вилучення, але з компенсацією вартості цих транспортних засобів.

“Ми в цьому законі конкретизували, що якщо транспортний засіб є єдиним джерелом забезпечення існування людини, то він не може бути вилучений. І також передбачено, щоб не було ситуації, коли у людини єдиний транспортний засіб і його можна було б вилучити – цього не буде. Але якщо є більше одного транспортного засобу, якщо вони можуть бути потенційно пристосовані до виконання завдань у сфері безпеки та оборони, то вони можуть бути вилучені”, – пояснив Веніславський.

Народний депутат уточнив, що йдеться про специфічні транспортні засоби, які можуть використовуватися для військових потреб.

“Тобто легковий автомобіль, звичайний, точно не потрібен для Збройних сил. Йдеться про вантажні автомобілі, для перевезення боєприпасів, особового складу, про спеціальну техніку, яка може забезпечувати або здійснювати інженерне забезпечення Збройних сил. І про позашляховики, які також можуть допомагати при виконанні різних завдань в умовах бездоріжжя. Легкові транспортні засоби точно в таких потребах не потрібні.

Нагадаємо, що згідно з новим законом Міністерство внутрішніх справ України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, забезпечує подання до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відомостей про зареєстровані транспортні засоби, які можуть бути призначені для доозброєння Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.

Кабінет Міністрів України визначає та затверджує норми безкоштовного залучення, вилучення та примусового відчуження транспортних засобів та техніки на період мобілізації та воєнного часу.

Підпишись на головні новини у Google NEWS, щоб бути в курсі!