Новини

Європа розраховує на азійські компанії у розвитку місцевого виробництва електромобільних батарей

Європа продовжує рухатися у напрямку створення власної індустрії з виробництва акумуляторних батарей для електромобілів. Передбачається, що 90% потреб у батареях покриватимуться місцевими виробництвами до 2030 року. Проте навіть у разі реалізації цього плану більше половини виробничих потужностей у цій сфері належать компаніям з Азії та США.

Прагнення Європи створити власну індустрію з виробництва батарей для електромобілів наштовхується на різні перешкоди, оскільки інвестори не поспішають вкладати кошти в галузеві стартапи, які намагаються кинути виклик азійським компаніям, що домінують на ринку. За винятком шведської Northvolt, багато стартапів, які спочатку планували будувати так звані гігафабрики, прийняли рішення про будівництво невеликих заводів, щоб надалі залучити більше інвестицій.

Britishvolt — це ще один із європейських стартапів із грандіозними амбіціями, який зіткнувся з нестачею фінансування. Компанія хоче отримати близько $4,4 млрд інвестицій для будівництва гігафабрики на півночі Англії, але її плани висять на волосині через брак коштів. Britishvolt не встигла укласти контракти з великими компаніями, на відміну від Northvolt, яка створила спільне підприємство з Volkswagen у 2019 році, а пізніше уклала довгострокову угоду на постачання акумуляторів із BMW.

Інвестори не поспішають вкладати величезні гроші в компанії, в арсеналі яких немає нічого, крім планів та амбіцій. Саме тому деякі європейські стартапи обрали повільніший шлях розвитку, зосередившись на будівництві фабрик меншої потужності або так званих мегафабрик. Їхній план полягає у початку виробництва акумуляторів, щоб потім залучити інвестиції на розширення потужностей.

До таких стартапів входить французька компанія Vektor, яка кілька днів тому оголосила про залучення $250 млн інвестицій для фінансування будівництва мегафабрики. У компанії залучення коштів назвали «маленьким кроком» на шляху до будівництва гігафабрики потужністю 16 ГВт·год вартістю $1,6 млрд, яку планується ввести в експлуатацію в 2025 році, і яка поставлятиме батареї французькому автовиробнику Renault.

У 2017 році було створено Європейський акумуляторний альянс, щоб дати старт розвитку цього галузевого напряму у регіоні. Ця організація розраховує, що до 2030 року 90% загальної потреби в акумуляторах задовольнятимуть місцеві підприємства. Що стосується батарей для електромобілів, то, за оцінками Benchmark Mineral Intelligence, в Європі до 2031 року має бути 1200 ГВт·год виробничих потужностей, а попит складе 875 ГВт·год.

Однак із цих 1200 ГВт·год близько 44% потужностей належать азійським компаніям, які мають свої заводи в Європі. Частка 43 % від загального обсягу припадатиме на місцеві компанії, а ще 13 % на американську компанію Tesla. При цьому аналітик BMI Каспар Роулз (Caspar Rawles) вважає, що деякі заводи європейських компаній «ніколи не зійдуть з креслярської дошки», тобто не будуть збудовані.

У цей же час китайські, південнокорейські та японські компанії, що домінують у сфері виробництва батарей, з великою ймовірністю здійснять задумане, оскільки в їхньому розпорядженні є великі контракти з автовиробниками та досвід будівництва гігафабрик.

“Переважна більшість європейських потужностей будуть азійськими”, – упевнений Роулз.

Європейські автовиробники, такі як BMW, Mercedes-Benz, Stellantis і Volkswagen, вже підписали угоди про постачання продукції з заводів азійських компаній, що будуються, таких як виробництва китайської CATL і південнокорейської LG Energy Solution.

Крім Northvolt, яка цього року розпочне постачання літій-іонних акумуляторів зі своєї шведської гігафабрики, швидкими темпами розвивається бізнес Automotive Cells Company, спільного підприємства французького енергетичного гіганта Total Energies, Stellantis та Mercedes-Benz. Компанія ACC планує наростити потужність до 120 ГВт·год до 2030 року, для чого потрібно $7 млрд інвестицій у вигляді акціонерного капіталу, боргових зобов’язань та субсидій. Однак перша гігафабрика компанії на півночі Франції все ще знаходиться на стадії будівництва.

Компанія Italvolt має намір побудувати гігафабрику вартістю $3,5 млрд на півночі Італії, але джерело фінансування цього проєкту ще не було визначено. Ще однією компанією, яка обрала повільніший розвиток бізнесу, є словацька InoBat. На початку наступного року вона запустить у Братиславі пілотне виробництво потужністю 45 МВт·год. Німецький стартап Theion веде розробку літій-сірчаних батарей та планує залучити $50 млн для будівництва невеликого виробничого підприємства для створення батарей для автомобільних та аерокосмічних компаній. Після реалізації цього плану Theion має намір зайнятися пошуком джерел фінансування на будівництво власної гігафабрики потужністю 20 ГВт·год.

Є й інші європейські компанії, які займаються розробкою батарей і планують збудувати власні мегафабрики. До них відносяться британські Ilika та Faradion. Перша розробляє невеликі твердотілі батареї для медичної техніки, а друга працює над створенням натрій-іонних батарей.

Recent Posts

Неакуратним водіям в Україні загрожує штраф більше 1 000 гривень

На думку переважної більшості водіїв в Україні, зовнішній вигляд їхніх транспортних засобів є суто їхньою…

23.11.2024

Фахівці назвали найнадійніші авто усіх часів: опубліковано список брендів-лідерів

Вибір авто часто зводиться до головного питання: наскільки він надійний? Надійність є ключовим фактором, адже від неї…

23.11.2024

Фахівець розповів, яку небезпеку становлять каміння у протекторі шини

Під час експлуатації зимових шин водії часто виявляють, що в протекторі застряє безліч каменів різних…

23.11.2024

В Україні з’явився перший електромобіль Cadillac (фото)

В українській столиці помітили новий Cadillac Lyriq 2023 року випуску. Світлини електричної моделі опублікували на…

23.11.2024

Які автомобілі поліція зупиняє найчастіше: патрульний розкрив «чорний список»

В Україні поліції заборонено зупиняти автомобілі на власний розсуд без конкретної причини. Але це зовсім…

23.11.2024

Експерти пояснили, для чого на бічних дзеркалах автомобіля нанесено чорну смугу

Автомобільні дзеркала можуть бути плоскими, сферичними та асферичними, і кожен тип має свої плюси і…

23.11.2024