Проблеми на старті: як визначити поломки стартера та генератора

Будь-який автомобіль, яким би двигуном він не був обладнаний, потребує електроенергії. Без електричного заряду він просто не зможе завестися, а для цього потрібен акумулятор (саме він подає струм на стартер двигуна). Щоб акумулятор не втрачав заряд, у дорозі його підживлює генератор. Саме так ось вже не одне десятиліття виглядає схема пуску та електропостачання бортової мережі автомобіля. Якщо десь у ній виникають проблеми, рано чи пізно автомобіль просто не зможе рушити з місця. Тому сьогодні поговоримо про те, як розпізнати і усунути найтиповіші поломки.

Коли ми повертаємо ключ у замку запалювання, електричний струм від акумулятора через тягове реле стартера подається на маховик двигуна, який призводить до руху поршні. Іскра, створена свічкою запалювання, запалює паливоповітряну суміш, і мотор заводиться. На цьому вузол виконує своє завдання та відключається до наступного запуску.

Як тільки двигун запустився, в роботу вступає генератор. Його основне завдання – забезпечувати підзарядку акумулятора, перетворюючи механічну енергію від обертання мотора на електричну. Крім того, генератор під час руху автомобіля живить всі електроприлади, що знаходяться на борту – від фар до прикурювача.

Попри те, що стартер включається в роботу епізодично, йому доводиться витримувати колосальне навантаження: невеликому електромоторчику, по суті, потрібно розкрутити весь важкий двигун автомобіля. А якщо умови для запуску не ідеальні (загусті робочі рідини або не найкращий стан самого мотора), стартеру доводиться особливо нелегко.

Генератор же без відпочинку працює весь час, поки автомобіль знаходиться в русі. Тому обидва пристрої піддаються зношуванню та рано чи пізно вичерпують свій ресурс. Перші проблеми можуть стати помітні вже за 4-5 років після придбання нового автомобіля, а в авто з пробігом до роботи цих вузлів слід уважно прислухатися після перших 120 тис. км пробігу. Отже, на що звертати увагу?

Ознаки несправності стартера:

  • відсутність реакції на поворот ключа запалювання: стартер спрацьовує лише після кількох спроб або не спрацьовує зовсім;
  • відсутність запуску двигуна при тому, що сам стартер починає обертатися (чутно характерний звук при повороті ключа запалювання);
  • після запуску двигуна стартер не вимикається, а продовжує обертатися;
  • помітні сторонні звуки (шум, скрегіт) під час руху.

Єдина причина, яку можна оперативно усунути своїми силами, – це проблеми з живленням стартера від АКБ: розряджений акумулятор, погано затиснуті контакти тощо. Якщо ж ви впевнені, що з цим усе добре, значить, стартер однозначно потребує ремонту або заміни.

Тепер повернемося до генератора. Як ми вже говорили, його основне завдання – відновлювати заряд АКБ і живити всю бортову електроніку автомобіля в дорозі. І саме тут варто шукати підказки, які вказують на проблеми з генератором. Наприклад:

  • постійно низький рівень заряду акумулятора (навіть якщо його нещодавно міняли або перевіряли);
  • проблеми з запуском двигуна (сили струму від АКБ не вистачає на те, щоб запустити стартер);
  • більш тьмяне, ніж належить, і мерехтливе світло фар;
  • постійно горить або періодично вмикається контрольна лампа зарядки акумулятора на приладовій панелі.

Якщо в справності акумулятора ви впевнені, ще одним слабким місцем при справному генераторі може виявитися приводний ремінь, що з’єднує його з двигуном. У цієї проблеми є своя характерна ознака: після запуску двигуна з-під капота лунає «свист» – часом або постійно. Це зазвичай вказує на те, що приводний ремінь генератора провис або зносився, його потрібно підтягнути або замінити.

Всі інші ознаки – привід перевірити роботу генератора, і чим раніше, тим краще. Зволікання може призвести до того, що в дорозі акумулятор залишиться без зарядки, а двигун – без джерела енергії, відповідно рушити з місця ви зможете тільки на буксирі або евакуаторі.

Розібратися, що саме сталося зі стартером або генератором, звісно, можна самостійно, проте краще не ризикувати та звернутися за допомогою на спеціалізоване СТО, де є відповідний діагностичний стенд.

Що краще – ремонт чи заміна?

Головна перевага ремонту – нижча вартість (за умови, що ви довірили роботи професіоналу). Головна перевага заміни – вона дозволяє не хвилюватися за долю вузла найближчі кілька років завдяки заводській гарантії.

Втім, немає правил без винятків. Так, Bosch за умови ремонту стартера й генератора на СТО мережі Бош Авто Сервіс дає на відновлені вузли таку ж гарантію, як і на нові – причому нещодавно компанія збільшила її з двох до трьох років. Ось і ще одна причина не відкладати діагностику та ремонт стартера й генератора та звертатися за цією послугою до перевірених СТО.

Recent Posts

Водіям розповіли про незаконність одного поширеного штрафу поліції

Автомобільні штрафи в Україні є найпоширенішим покаранням для водіїв за порушення ПДР. Водночас багато хто…

22.11.2024

В Україні хочуть позбавляти водіїв права керування за повторне порушення правил обгону або проїзду перехресть

У парламенті зареєстровано законопроект, який дозволить позбавляти водіїв права керування за повторне порушення правил обгону…

22.11.2024

Kia представила потужний електричний кросовер із запасом ходу понад 500 км (фото)

На автосалоні в Лос-Анджелесі відбулася прем'єра Kia EV6 2025 модельного року. В рамках оновлення повністю…

22.11.2024

З дизайном Prius і розмірами Camry: Toyota представила новий стильний електричний седан (фото)

Toyota розширює свій модельний ряд електромобілів, представивши великий седан під індексом bZ7. Ця модель була…

22.11.2024

Бензин чи електрика? Наступне покоління BMW M3 буде універсальним

BMW готується представити сьоме покоління M3 у 2028 році, пропонуючи покупцям вибір між класичним рядним…

22.11.2024

Експерти назвали 5 предметів, які категорично не можна забувати в машині взимку

Незважаючи на аномально теплу погоду, зима з кожним днем ​​стає все ближче, а разом з…

22.11.2024