Як нові податки вплинуть на ріст цін вживаних авто в Україні

Від 1 грудня 2024 року в Україні набули чинності нові податкові правила, які безпосередньо вплинуть на ринок вживаних автомобілів. Згідно з оновленнями до Податкового кодексу, продавці транспортних засобів мають сплачувати податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір. При цьому ставка залежить від кількості угод на рік.

Для мотоциклів, мопедів та легкових авто діє наступна шкала:

  • перша угода на рік — без податків;
  • друга угода — 5% ПДФО + 5% військовий збір;
  • третя і наступні — 18% ПДФО + 5% військовий збір.

Для вантажних авто, причепів та іншої техніки податки нараховуються вже з першої угоди.

Це означає, що за третій продаж легкового авто протягом року доведеться сплатити 23% від суми угоди, що суттєво зменшує вигоду для активних продавців і перекупників.

На думку аналітиків, додаткові витрати будуть перекладені на покупців, що автоматично призведе до зростання цін на вторинному ринку. Уже в березні 2025 року середня ціна на популярні бензинові моделі зросла на 3,4% і досягла $6000 (234 000 грн).

Популярна в минулі роки схема “продажу за довіреністю” тепер також не рятує від податкових зобов’язань. Якщо такий автомобіль згодом продається офіційно, операція рахується черговою — другою чи третьою — для юридичного власника, що загрожує високим податком.

Народний депутат Данило Гетманцев вже заявив, що ціни на вживані авто не зростуть, бо ніяких змін в оподаткуванні у цьому році не було.