Продажі нового для України автомобільного бренду Changan офіційно стартували у вівторок, 23 січня.
Це без перебільшення знакова подія для авторинку України: вихід нового авто відбувся вперше після початку повномасштабного вторгнення, якщо не рахувати рестарт Jeep (але там була тільки зміна імпортера, а сам процес почався ще до лютого 2022 року). З одного боку, вона підтверджує, що автомобільний ринок України живий і автовиробники навіть зараз, під час війни, бачать його потенціал.
З іншого, подія не така однозначна, бо Changan — це китайський бренд, який досить широко представлений в росії. Нові моделі, які сьогодні були презентовані в Україні, в рф не продаються (можливо, поки) і на відміну від більшості провідних китайських автовиробників Changan не має ані виробництва, ані навіть збірки в росії чи білорусі. Тим не менш, чи варто сьогодні купувати продукцію з Китаю, вирішувати вже українським споживачам.
Changan входить в ТОП-5 автовиробників Китаю за кількістю вироблених автомобілів та має офіційні представництва більш ніж у 60 країнах світу. Втім, на сьогодні це насамперед країни Латинської Америки та Середнього Сходу.
В Європі компанія не має логістичних центрів, тому забезпечення запчастинами відбуватиметься з Китаю та Японії.
Проте імпортер обіцяє якнайшвидше заповнити власні склади запчастин в Україні, керуючись досвідом обслуговування Subaru — це, до речі, єдиний японський бренд в Україні, запчастини для якого доставляються безпосередньо з Японії, а не з європейських складів.
Наразі Changan в Україні — це три моделі, всі сегменту SUV. Кросовер В-класу CS35Plus та представник С-класу СS55Plus — це середній ціновий сегмент, а флагманська модель Е-класу UNI-K — вже автомобіль преміум-класу.
СS35Plus оснащено 1,4-літровим мотором потужністю 150 к.с. СS55ЗPlus — 1,5-літровий двигун з арсеналом 181 к.с. Обидві моделі оснащено 7-ступеневою роботизованою коробкою передач з двома зчепленнями «мокрого типу».
Звісно, для моделей доступні мало не всі опції, які тільки можна уявити, а в ціні менша модель стартує з 889 тис. грн, а старша — з 929 тис. грн.
Цікаво, що середні витрати палива у CS35Plus заявлені на рівні 7,6 л на 100 км, а у CS55Plus — 6,7 л на 100 км. Втім, під час невеликого тесту наш CS35Plus взагалі показав споживання близько 9 л на «сотню», проте це більшою мірою на трасі і, скажімо так, на максимальних без проблем з поліцією швидкостях.
Флагмана UNI-K оснащено 2-літровим мотором потужністю 232 к.с. та 8-ступеневим автоматом. Він може бути як моноприводним, так і з 4х4. Отут вже точно щодо комплектації повний комплект, але і в ціні модель стартує з 1,479 млн грн.
Незабаром до цієї компанії додасться ще й пікап Changan Hunter.
У Швейцарії виявлено звалище вінтажних автомобілів. Як пише Auto Motor und Sport, близько сімдесяти машин…
Експерти назвали найкращі автомобілі на вторинному ринку серед тих машин, з якими перші покупці не хочуть розлучатися.…
На автосалоні у Лос-Анджелесі компанія Kia представила оновлений Sportage для північноамериканського ринку. Дизайн моделі вже…
Багато автолюбителів навіть не замислюються, які ризики таїть у собі відмова від заміни зливної пробки…
Інтервали заміни моторного масла визначені у сервісній книжці кожного транспортного засобу. Але багато автомобілістів радять…
На думку переважної більшості водіїв в Україні, зовнішній вигляд їхніх транспортних засобів є суто їхньою…