На початку 1990-х співробітники Науково-виробничого центру (НВЦ) «Інформатика» на чолі з Володимиром Татаренком задумали налагодити виробництво електромобіля власної конструкції. Так почалась історія українського електромобіля «Київ-1103».
Рушійною силою моделі став електростартер від винищувача МіГ-29 — його потужність становила 25 кінських сил. В Ізраїлі для електрокара створили батарею, яка дозволяла проїхати 200 кілометрів без підзарядки.
Кузов серійного українського електрокара повинен був бути зі склопластику. Електронні блоки та проводку зробили на НВО «Етал» в Олександрії.
Цікаво, що електромобіль планували продавати в Європі та навіть змогли домовитися про кредит на виробництво від Deutsche Bank. Проте банк зажадав гарантії від уряду, а Кабмін їх не надав, тож проект закрили. Швидше за все, якби підтримала його держава в середині 1990-х, проект був би успішним.
Останній з дослідних зразків електрокара «Київ-1103» залишався в робочому стані приблизно до 2002 року.
В Україні поліції заборонено зупиняти автомобілі на власний розсуд без конкретної причини. Але це зовсім…
Автомобільні дзеркала можуть бути плоскими, сферичними та асферичними, і кожен тип має свої плюси і…
Автомобільні штрафи в Україні є найпоширенішим покаранням для водіїв за порушення ПДР. Водночас багато хто…
У парламенті зареєстровано законопроект, який дозволить позбавляти водіїв права керування за повторне порушення правил обгону…
На автосалоні в Лос-Анджелесі відбулася прем'єра Kia EV6 2025 модельного року. В рамках оновлення повністю…
Toyota розширює свій модельний ряд електромобілів, представивши великий седан під індексом bZ7. Ця модель була…