Актуально

Експерти пояснили, у якому випадку пішохід має перевагу на «зебрі»

Всі водії вже звикли, що пішохід може вибігти на пішохідний перехід, навіть якщо автомобіль за метр до перетину «зебри». Інколи, вибігаючи на дорогу, пішохід навіть не дивиться у бік автомобіля. А часто ще й розмовляє через телефон. Проте, пішохід при виході на проїзну частину повинен керуватись не власним розсудом, а діяти відповідно до Правил дорожнього руху. В тому числі на пішохідному переході. Про це пише Дорожній Адвокат.

Що каже закон

Відповідно до пункту 4.7 ПДР пішоходи повинні переходити проїзну частину по пішохідних переходах, у тому числі підземних і надземних, а у разі їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч.

Згідно з пунктом 4.14 ПДР пішоходам забороняється, зокрема, виходити на проїзну частину, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху; раптово виходити, вибігати на проїзну частину, в тому числі на пішохідний перехід.

При цьому, відповідно до пункту 1.10 ПДР небезпека для руху це, зокрема, поява рухомого об’єкта, який наближається до смуги руху транспортного засобу чи перетинає її. Даний перелік не є вичерпним.

Пунктом 4.16 ПДР надано право пішоходу на перевагу під час переходу проїзної частини позначеними нерегульованими пішохідними переходами.

Водночас відповідно до пункту 8.1 ПДР водій транспортного засобу, що наближається до нерегульованого пішохідного переходу, на якому перебувають пішоходи, повинен зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам, для яких може бути створена перешкода чи небезпека.

Яка позиція з цього питання Верховного суду

Вказане питання розглядалося Верховним судом. Верховний суд у справі №751/4821/17 дійшов висновку, що вимога пункту 18.1 ПДР передбачає, що на нерегульованих пішохідних переходах пішоходи мають перевагу в русі перед транспортними засобами з моменту, коли вони ступили на перехід. Також суд дійшов висновку, що забороняється здійснювати об`їзд пішохода, який перебуває на пішохідному переході незалежно від відстані між ним і транспортним засобом, а також збільшувати швидкість з метою «проскочити» перед пішоходом, який ступив на нерегульований пішохідний перехід.

Отже, аналізуючи правила у цій частині, Верховний суд поклав у основу  надання водієм переваги пішоходу – факт перебування пішохода на «зебрі» («коли ступив на перехід»).

Висновки

Таким чином, якщо пішохід ще перебуває на тротуарі, а до пішохідного переходу наближається автомобіль, то пішоходу відповідно до пункту 4.14 ПДР забороняється виходити, а тим більше вибігати, на такий пішохідний перехід.

Зазначені висновки додатково підтверджуються частиною 1 статті 127 КУпАП, яка передбачає накладення на пішоходів штрафу у розмірі 255 грн. за «перехід ними проїзної частини у невстановлених місцях або безпосередньо перед транспортними засобами, що наближаються».

Recent Posts

Кого в Україні можуть оштрафувати за встановлення ГБО на авто

Через постійне зростання цін на бензин багато українців стали масово встановлювати ГБО на свої автомобілі.…

21.11.2024

В Україні помітили електричний Mercedes Sprinter (фото)

В нашу країну приїхав новий Mercedes-Benz eSprinter. Електричний фургон помітили в українські столиці. Про це…

21.11.2024

Українським водіям назвали час, коли потрібно міняти літні шини на зимові

Експерти давно не просто рекомендують міняти на зиму шини в автомобілі, а й попереджають, що…

21.11.2024

Експерти назвали найліквідніші автомобілі на сьогодні, які довго не втрачають у ціні

Під час вибору автомобіля досвідчені покупці враховують такий важливий критерій, як ліквідність. Деякі моделі швидко…

21.11.2024

Renault готує дешевий електрокар, якому пророкують чималу популярність (фото)

Новий Renault Twingo E-Tech вже встиг порадувати вартістю, що не перевищить 20 000 євро, ще…

21.11.2024

Українські водії в Польщі ризикують отримати до 30 тис. грн штрафу: які суворі правила діють взимку

Від початку війни чимало українських водіїв виїхало до Польщі. Однак, звикнувши до відносно м'яких ПДР…

21.11.2024