Актуально

Що краще – варіатор чи класичний «автомат» в автомобілі

Коробки перемикання передач глобально поділяються на два типи – механічні та автоматичні. “Автомати” поділяються ще на три види: варіатори, класичні автоматичні коробки та “роботи”. У цьому матеріалі ampercar.com дізнаємося, у чому різниця між безступінчастим варіатором і класичним «автоматом».

Що таке варіатор

Варіатор – це безступінчаста трансмісія. У характеристиках машин варіатори позначаються буквами CVT – Continuously Variable Transmission .

Як працює варіатор

Уявіть собі наворочений велосипед із кількома швидкостями. Залежно від обраної швидкості ланцюг велосипеда перескакує на якусь із зірок різного розміру. Так змінюється передатне відношення головної шестерні на педалях. Як двигун у велосипеда виступають ноги людини. І в залежності від обраної швидкості водієві або важче крутити педалі і при цьому швидкість підвищується або легше, але швидкість знижується. Якщо дуже спрощувати, то приблизно за тією ж схемою працює варіатор у машині.

Між двома шківами затиснутий ланцюг чи ремінь залежно від моделі автомобіля. Шківи то сходяться, то віддаляються так змінюється передатне відношення при зміні швидкості. Саме цей процес у інших типах коробок називається перемиканням передач.

Які плюси та мінуси у варіатора

Головна перевага безступінчастої коробки – плавність. В інших типах трансмісії перемикання передач відчувається фізично, як мінімум, легким поштовхом. А у варіаторі зміну передатного відношення неможливо помітити. Для водія це забезпечує найбільший комфорт, а для двигуна роботу на оптимальних оборотах.

З цієї головної переваги випливає і основний недолік варіатора. Він не працює на знижених або підвищених оборотах, навіть коли це потрібно. Тому варіатори швидко ламаються, якщо автомобіль часто пробуксовує. Наприклад, при виїзді з кучугури , бруду або піщаного покриття. Олива для варіатора швидко перегрівається, що веде до прослизання. Від цього ремінь чи ланцюг доводиться часто міняти.

Плюси варіатора

  • Плавність ходу. Завдяки відсутності перемикань рух відчувається з більшим комфортом.
  • Економічність. Оскільки двигун не працює на підвищених або знижених обертах, автомобілі з варіаторами витрачають на пару літрів палива менше, ніж машини на класичному “автоматі”.
  • Простота обслуговування. Порівняно з роботизованими коробками у варіаторів менше механічних частин. Це означає, що вони ламаються рідше і лагодити їх легше. Але в порівнянні з “автоматами” цей плюс відпадає, тому що така коробка ще простіша і надійніша.

Мінуси варіатора

  • Не підходить для бездоріжжя. Якщо ви живете в такій місцевості, де навесні та восени часто затоплює ґрунтові дороги або взимку не прибирають сніг, то машину з варіатором вибирати не варто. Безступінчасті трансмісії не зазнають підвищених навантажень. Не можна стояти і тиснути на педаль, поки колеса прокручуються на одному місці. Декілька таких спроб – і коробка перегріється, доведеться чекати, коли вона охолоне, а потім їхати в сервіс.
  • Не підходить для тривалих подорожей. Довгий рух на високій швидкості трасою теж призводить до перегріву коробки. І, як наслідок, до частого відвідування сервісу.
  • Вартість обслуговування. У порівнянні з класичним “автоматом” ремонт варіаторів коштує дорожче. І сама коробка більш тендітна.
  • Відсутність зв’язку з автомобілем. Через те, що у варіаторі немає щаблів, водій не відчуває, як змінюється швидкість залежно від натискання на педаль газу. Для тих, кому подобається сам процес керування, це важливо. Тому що людина отримує менше задоволення від процесу.

Що таке автоматична коробка передач

Автоматична коробка передач – це трансмісія, яка автоматично перемикає передачі залежно від швидкості та навантажень, полегшуючи керування автомобілем. Такий тип коробки називають класичним, тому що саме таку трансмісію отримали перші машини з “автоматом”.

Класичні автоматичні коробки замінили на механічні, тобто кількість педалей скоротилася. Плюс водію вже не потрібно смикати важіль для перемикання швидкостей.

Як працює класичний “автомат”

Якщо в «механіці» крутний момент передається від мотора до коробки через зчеплення, то в «автоматах» це робить гідротрансформатор. Спеціальний вузол реагує на натискання педалі газу. Чим активніше водій діє ногою, тим більше потужності гідротрансформатор передає на коробку та колеса.

Які плюси та мінуси у класичного «автомата»

Головне достоїнство звичайних автоматичних коробок – невибагливість .

Недолік у таких коробок теж криється в їхній простій конструкції. Вони не швидкі, тому що обертання передається через рідину. Тому в автомобілів з такими коробками не буває дуже різкого розгону до сотні, і їх не ставлять на спортивні моделі.

Плюси класичного “автомата”

  • Підходить для бездоріжжя. Якщо варіатор легко перегріти при спробі виїхати з кучугури у дворі, то «автомат» здатний пережити пробуксування.
  • Надійність. Серед усіх видів автоматичних трансмісій саме класичний “автомат” має високі показники надійності та довговічності.
  • Комфорт. У порівнянні з механічними коробками, для заміни яких і з’явилися автомати, керувати машиною набагато простіше.

Мінуси класичного “автомата”

  • Висока витрата палива. “Автомат” витрачає більше палива, ніж “механіка”, варіатор або “робот”. Особливо це помітно на малих швидкостях, тобто різниця буде істотною, якщо ви часто стоїте в пробках.
  • Низька швидкість. Машини з «автоматом» не бувають дуже швидкими та спортивними. Це надійний, але повільний механізм.

Яка коробка надійніша

Класичні «автомати» зазвичай витриваліші, їм потрібно приділяти менше уваги, і ремонтувати їх доводиться рідше.

Варіатори більш чутливі до агресивної манери водіння та можуть швидше виходити з ладу при неправильній експлуатації. Але при плавному натисканні на педалі та спокійному керуванні якісні варіатори теж можуть служити довго.

Агресивну та швидку їзду не приймають обидві коробки.

Яка коробка економічніша

Варіатори однозначно виграють у цьому раунді за рівних умов. Вони дозволяють двигуну працювати в найбільш ефективному діапазоні, що призводить до меншої витрати палива. типи коробки.

З якою коробкою краще купувати машину: з варіатором чи «автоматом»

Неможливо сказати, яка коробка краще – варіатор чи автомат. Все залежить від ваших уподобань та умов експлуатації автомобіля.

  • Якщо плануються поїздки бездоріжжям, кучугурами, піском або розмитими грунтовими дорогами, то краще підійде «автомат».
  • Якщо ви часто подорожуєте та їздите трасами між містами, то варто вибрати «автомат». Або передбачати зупинки на маршрутах, щоби не перегріти варіатор.
  • Якщо потрібна максимально економічна машина, виберіть варіатор.
  • Якщо не хочеться думати про обслуговування та ремонт, то класичний «автомат» буде найкращим варіантом.
  • Якщо ви шукаєте автомобіль зі спортивним характером, варто вибирати між «механікою» або «роботом».

Recent Posts

Фахівці назвали три ознаки того, що автомобіль варто нейгайно продавати

Рішення про продаж власного авто часто викликає сумніви, але іноді це необхідний крок. Позбавлення від…

17.01.2025

Три секретні функції автомобілів, про які не знають навіть досвідчені водії

Сьогодні в автомобілях повно найрізноманітніших технологій, покликаних спростити життя водієві та його пасажирам. Багато з…

17.01.2025

Підсумки автомобільного ринку 2024: що шукали та обирали українці на AUTO.RIA

Український маркетплейс AUTO.RIA представив результати дослідження автомобільного ринку у 2024 році. Експерти маркетплейсу проаналізували, як…

17.01.2025

Наклейка під капотом у вигляді фар із цифрами: чим вона важлива і що позначає

Багато автомобілістів помічали таємничу наклейку або шильдик під капотом автомобіля. На них зазвичай зображена фара…

17.01.2025

Топ-6 найкращих та доступних автомобілів, які варто купити у 2025 році

Навіть з обмеженим бюджетом можна знайти автомобіль, який подарує задоволення від кожної поїздки. Експерти виділили…

17.01.2025

Рейтинг найдоступніших вживаних легкових авто з АКПП в оголошеннях в Україні: топ-20

Аналітики дослідницького інституту авторинку, використовуючи дані з найбільших інтернет-майданчиків, склали рейтинг найдоступніших автомобілів з автоматичною…

17.01.2025