Купівля вживаного автомобіля передбачає чимало ризиків, адже на ринку повно нечесних продавців. Нещодавня історія з України показала, як легко можна стати жертвою шахраїв. Місцевий інфлюенсер поділився досвідом у TikTok, розповівши, як перекупник намагався продати автомобіль зі значними пошкодженнями та навіть з підробленим VIN-кодом. Як захистити себе, купуючи вживаний транспортний засіб, коли такі історії ширяться в мережі?
Бездоганний зовнішній вигляд приховував темну історію
Автор контенту в TikTok, відомий як avto_speaker, не повірив своїм очам, коли начебто звичайна покупка Renault Megane 2011 року випуску за 163 000 грн перетворилася на спробу шахрайства. Попри те, що продавець запевняв покупця з України, що автомобіль у відмінному стані та жодних проблем немає, покупець все ж попросив VIN-код, щоб перевірити історію транспортного засобу.
Однак за наданим VIN-кодом не було знайдено жодної інформації, що викликало б підозру. Лише коли покупець особисто зустрівся з перекупником, він отримав справжній VIN-код і зміг перевірити його в сервісі carVertical. Перевірка VIN-коду показала, що автомобіль був учасником трьох ДТП у Бельгії та ще однієї в Польщі. Загалом транспортний засіб отримав пошкоджень на суму понад 674 000 грн.
Система охолодження, кондиціонер, деталі кузова, фари й каркас кузова були пошкоджені в чотирьох окремих ДТП. Попри бездоганний вигляд, транспортний засіб із такими значними пошкодженнями може бути небезпечним в експлуатації.
За словами Матаса Бузеліса, автомобільного експерта та керівника відділу комунікацій carVertical, шахраї неохоче надають правильний VIN-код, адже це може викрити минулі пошкодження, скручування пробігу та часті зміни власника.
«Надання фальшивого VIN-коду чи такого, що належить іншому автомобілю, не є рідкістю. Покупцям завжди слід перевіряти відповідність VIN-коду реєстраційним документам і тотожність з усіма проштампованими зонами транспортного засобу», — пояснив Бузеліс.
Пошкоджені автомобілі часто продають в інші країни
Оскільки країни не завжди обмінюються даними про операції з транспортними засобами, чимало автомобілів, що були в ДТП в одній країні, потрапляють в іншу з «чистою» історією. Вживані автомобілі з Бельгії та інших країн Західної Європи часто експортують до Східної Європи, де їх продають як справні попри приховані дефекти чи підробку пробігу.
Афери на українському ринку вживаних автомобілів — звичайна справа. Дані carVertical показують, що 9,6 % транспортних засобів в Україні мають скручений пробіг, а 48,8 % — пошкодження в минулому. Оскільки 8 із 10 автомобілів у країні є імпортованими, ризик купівлі проблемного транспортного засобу досить високий.
Як уникнути купівлі пошкодженого транспортного засобу
Купуючи вживаний автомобіль, важливо поставити якомога більше запитань про його історію. Чесний продавець повинен надати записи про обслуговування, повідомити про нещодавні ремонти та розповісти про минулі пошкодження.
Завдяки поширенню сервісів із перевірки історії транспортних засобів, перевірити твердження продавця ніколи не було так просто. Ці сервіси можуть заощадити час покупця — якщо звіт про історію показує серйозну ДТП, можливо, немає сенсу оглядати автомобіль особисто.
Навіть якщо все виглядає справним, необхідно провести тест-драйв автомобіля та перевірити його в авторизованому сервісному центрі. Деякі проблеми можна виявити лише за допомогою засобів діагностики, бо в інший спосіб вони непомітні.
Автомобіль з історією пошкоджень не обов’язково є невигідною інвестицією, якщо він належно відремонтований з використанням якісних деталей. Звіт про історію транспортного засобу може вказати, які деталі були пошкоджені, щоб механік міг їх ретельно перевірити.