Актуально

Незаконні штрафи водіям в Україні: експерти розповіли як доводити свою правоту

Водіям на дорогах потрібно бути дуже уважними, адже за будь-яке порушення правил дорожнього руху їх може зупинити патрульна поліція та виписати штраф. Проте не завжди автомобілісти згодні з вироком правоохоронців та вважають ці штрафи законними.

Про те, коли патрульна поліція має право зупиняти та штрафувати водіїв, сайту «Pro Гроші» розповів фахівець юридичної компанії «WINNER» Євгеній Мурченко.

В яких випадках зупинка водія вважається законною

За словами експерта, зупинка транспортного засобу чітко регламентована ст. 35 Закону України «Про національну поліцію». Згідно з цим документом, поліціянт може зупиняти транспортні засоби у разі:

  • якщо водій порушив правила дорожнього руху;
  • якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
  • якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
  • якщо є інформація про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом або знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
  • якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
  • якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
  • якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліціянтам, чи як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
  • якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
    якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
  • порушення порядку визначення та використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;
  • якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщали в митний режим транзиту;
  • якщо наявна інформація, яка свідчить про те, що водій або пасажир транспортного засобу є особою, яка самовільно залишила місце для утримання військовополонених (цей пункт було доповнено від 15.03.2022 року).

Після зупинки автомобіля, поліціянт зобов’язаний проінформувати водія про конкретну причину зупинки ним транспортного засобу з детальним описом підстави, – зазначив юрист.

Ба більше, поліціянт повинен надати належні докази відповідно до вищевказаних підстав зупинки автомобіля, наприклад, порушення ПДР, причетність до ДТП тощо.

Чи має право патрульна поліція зупинити водія безпідставно задля перевірки документів

Ні, такого права патрульні поліціянти не мають. Вичерпні підстави зупинки автомобіля передбачені лише ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію». Тобто, якщо водій не порушував правила дорожнього руху, його транспортний засіб не знаходиться в розшуку тощо, то поліціянти не можуть зупинити водія просто, аби перевірити його документи, – каже експерт.

Як патрульні мають аргументувати причину зупинки авто

Існує певний регламент, за яким проходить процедура зупинки транспортного засобу поліціянтами.

  • Поліціянт має представитись (назвати прізвище, посаду, звання).
  • На вимогу особи пред’явити службове посвідчення (ст. 18 ЗУ «Про Національну поліцію»).
  • Зазначити причину зупинки авто (ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію»).
  • Надати докази вчинення особою відповідного правопорушення – відео, фотофіксація, орієнтування на розшукуваний автомобіль тощо (ст. 251 КУпАП).

Які докази мають пред’явити водію, аби довести його правопорушення

Доказами вчинення правопорушення водієм можуть бути:

  • відеофіксація (наприклад, порушення ПДР);
  • показання свідків, потерпілих;
  • орієнтування на автомобіль, який знаходиться в розшуку;
  • прилади для фіксування стану наркотичного, алкогольного сп’яніння тощо.

Важливо те, що працівники поліції не мають права фіксувати правопорушення на власний (особистий) мобільний телефон. Фіксування правопорушення повинно здійснюватися належними сертифікованими службовими приладами, які мають працівники патрульної поліції (наприклад, нагрудна бодікамера, відеореєстратор), – пояснив експерт.

Ба більше, цікава судова практика була зазначена в Постанові Верховного Суду від 15 березня 2019 року у справі №686/11314/17, відповідно до якої, поліціянти не можуть вимагати у водія пред’явлення документів, якщо у них немає доказів вчинення правопорушення.

Юрист розповів, що на його практиці бували непоодинокі випадки, коли працівники поліції безпідставно, без надання жодних доказів складали протоколи про притягнення до відповідальності. Проте всі ці протоколи можна оскаржити у судовому порядку. За відсутності доказів вчинення правопорушення – шанси на перемогу великі.

Остання цікава ситуація була в тому, що водія зупинили працівники ТРО, а за 40 хвилин до нього підійшли патрульні поліцейські та повідомили, що особа перебуває у наркотичному сп’янінні та склали відповідний протокол про притягнення до адміністративної відповідальності (ст. 130 КУпАП), – каже Євгеній Мурченко.

Однак в судовому порядку було закрите провадження за відсутністю складу адміністративного правопорушення, зважаючи на те, що водієві не надали належних доказів перебування його у стані наркотичного сп’яніння, спонукали водія до відмови від проходження огляду та склали направлення до лікаря-нарколога вже після того, як його відпустили.

Як діяти водію, якщо патрульна поліція не надає доказів правопорушення

Насамперед потрібно фіксувати дії поліціянтів на свій мобільний телефон, але попередньо повідомивши їх про це. Також, за можливості, залучити свідків та при них вимагати у поліціянтів надати докази вчинення правопорушення.

У разі складання протоколу про притягнення водія до відповідальності, потрібно писати зауваження (щодо відсутності/ненадання поліціянтами доказів правопорушення) в самому протоколі або на окремих аркушах. Як варіант, ще можна викликати на місце події адвоката, – зазначив фахівець.

Що робити водію, якщо його зупинили безпідставно

У цьому випадку потрібно діяти аналогічно, як й у разі ненадання доказів правопорушення. Тобто, фіксувати дії патрульної поліції на телефон, залучати свідків тощо.

Якщо водій відмовиться виконувати розпорядження патрульних, до чого це може призвести

Наприклад, якщо водій відмовляється від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного сп’яніння, то працівник поліції одразу складає протокол про притягнення особи до адміністративної відповідальності навіть без наявних ознак такого сп’яніння.

У разі «нібито» порушення водієм правил ПДР (проїзд на червоний, порушення правил обгону тощо), та відмовою надати працівникам поліції документи, правоохоронці складуть два протоколи – один за порушення правил ПДР, інший за відсутність документів (посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію авто, страховий поліс), – пояснив експерт.

В інших випадках невиконання розпорядження патрульних може розцінюватися, як «злісна непокора» за що може бути передбачена:

  • адміністративна відповідальність (накладення штрафу, арешт, громадські роботи);
  • в інших «тяжчих» випадках – кримінальна відповідальність.

Головне у такій ситуації — поводитися адекватно, чемно спілкуватися з працівниками патрульної поліції та не провокувати їх.

Recent Posts

Кого в Україні можуть оштрафувати за встановлення ГБО на авто

Через постійне зростання цін на бензин багато українців стали масово встановлювати ГБО на свої автомобілі.…

21.11.2024

В Україні помітили електричний Mercedes Sprinter (фото)

В нашу країну приїхав новий Mercedes-Benz eSprinter. Електричний фургон помітили в українські столиці. Про це…

21.11.2024

Українським водіям назвали час, коли потрібно міняти літні шини на зимові

Експерти давно не просто рекомендують міняти на зиму шини в автомобілі, а й попереджають, що…

21.11.2024

Експерти назвали найліквідніші автомобілі на сьогодні, які довго не втрачають у ціні

Під час вибору автомобіля досвідчені покупці враховують такий важливий критерій, як ліквідність. Деякі моделі швидко…

21.11.2024

Renault готує дешевий електрокар, якому пророкують чималу популярність (фото)

Новий Renault Twingo E-Tech вже встиг порадувати вартістю, що не перевищить 20 000 євро, ще…

21.11.2024

Українські водії в Польщі ризикують отримати до 30 тис. грн штрафу: які суворі правила діють взимку

Від початку війни чимало українських водіїв виїхало до Польщі. Однак, звикнувши до відносно м'яких ПДР…

21.11.2024