Фахівець розповів, як довго насправді можна не міняти моторне мастило в авто

Виробники автомобілів та мастил не втомлюються нагадувати про можливі технічні катастрофи, які можуть настати через те, що не вчасно було замінено оливу в ДВЗ. Моторист сервісного центру у розмові з редакцією порталу ampercar.com розповів, наскільки справді небезпечна тривала експлуатація машини без заміни мастила.

Насправді, незважаючи на те, що період заміни масла буде перевищено навіть вдвічі, негайногї поломки двигуна не відбудеться. Існують приклади, коли деякі водії проїжджали по 90 000 кілометрів і більше, не змінюючи моторну оливу, і їхнє авто продовжували функціонувати. Хоча мастило, безумовно, сильно густіло і темнішало, мотор при цьому дозволяв автомобілю їздити.

Необхідно підкреслити, що згадані ситуації стосуються старих атмосферних бензинових двигунів з чавунними блоками циліндрів, що відрізнялися надійністю та довговічністю. Мотори, які випускають зараз, із малим робочим об’ємом, навряд чи витримають подібні випробування. На даний момент є безліч фактів, коли турбовані ДВЗ виходили з ладу ще до першого ТО. Тому проведення подібних експериментів з мастилами для нових двигунів не рекомендується.

Призначення моторного масла в двигуні не обмежується лише змащуванням деталей. Мастило знижує тертя, захищає внутрішні поверхні двигуна від корозії, відводить тепло, видаляє нагар та інші відкладення, а також допомагає відводити продукти зношування елементів.

За умови, якщо мастило довго не змінюється, воно позбавляється своїх базових функцій, і його можливість ефективно змащувати деталі різко погіршується, що веде до посилення тертя між елементами, що рухаються. Це, у свою чергу, збільшує навантаження на компоненти двигуна та підвищує ризик їхнього виходу з ладу. Надмірне тертя викликає перегрів та збільшує витрату палива.

З часом моторне мастило зазнає значних змін: воно стає більш в’язким і втрачає здатність ефективно відводити тепло, що може призвести до перегріву силового агрегату. У критичних ситуаціях олива може загуснути так, що почне вичавлювати сальники, що, у свою чергу, веде до витоків мастила та зниження рівня оливи. Це створює ризик серйозних поломок двигуна, аж до повного виходу з ладу.

Не варто забувати і про набір присадок, який спочатку були частиною оливи. Згодом концентрація цих активних компонентів зменшується, а негативні хімічні сполуки, що утворюються в момент згоряння палива, починають осідати в камері згоряння та масляних каналах. Цей процес призводить до засмічення та подальшого погіршення якості мастила, що може значно підвищити ризик пошкодження двигуна.

Важливо пам’ятати, що збільшене тертя веде до стрімкого зношування металевих поверхонь і утворення найдрібнішої стружки в моторній оливі. Спочатку масляний фільтр здатний вловлювати ці частинки, ефективно захищаючи систему мастила. Однак з часом його ефективність починає слабшати, і стружка починає вільно циркулювати масляною системою, діючи як наждачка. Ці абразивні частинки сприяють ще більш швидкому зносу частин двигуна, що рухаються. Якщо ігнорувати необхідність заміни масла, це може призвести до вкрай несприятливих наслідків, аж до повного заклинювання двигуна. Тому моторне мастило слід змінювати згідно з рекомендаціями виробника (зазвичай через 10 або 15 тисяч км), а іноді й частіше і в жодному разі не пропускати регламентне ТО.