пресреліз

Електрокари у 2024 році: попит, інфраструктура та як придбати й не потрапити в халепу

Сергій Шеремет — керівник з продажів та розвитку бізнес-клієнтів у категорії Авто та Запчастини OLX Україна

У першому кварталі 2024 року ринок електромобілів в Україні продемонстрував стрімке зростання, якщо порівнювати з попередніми двома роками. За січень-квітень поточного року в Україні було зареєстровано (поставлено на перший облік) близько 20 тисяч таких автомобілів. Найпопулярнішим вживаним електрокаром є Nissan Leaf, а серед нових – автомобілі лінійки ID від німецького автовиробника Volkswagen.

Якщо брати дані з платформи OLX, то за січень-квітень найбільше оголошень було з продажу Nissan Leaf та Tesla Model 3 – 8 052 та 4 367 оголошень відповідно. Найдорожчим електрокаром на платформі є Tesla Model X, з середньою ціною 34 500 доларів, а найдешевшим – Fiat 500, з середньою вартістю 7 600 доларів. Середня вартість на найпопулярніший електрокар в Україні Nissan Leaf становить понад 10 100 доларів.

Всього, за січень-квітень 2024 року, на OLX опубліковано 17 738 оголошень з продажу електромобілів, що більш ніж удвічі (на 124% більше), якщо порівнювати з аналогічним періодом 2023 року. Так само виріс попит – кількість відгуків на оголошення за порівнюваний період зросла на 71,5%.

Загальна кількість зареєстрованих електрокарів в Україні вже перевалила за позначку у 100 000 авто. Лише у квітні додалось близько 4 500 електромобілів, з яких 25% – нові, а решта вживані. Для порівняння, три роки тому в Україні було близько 8 000 електрокарів.

Традиційними каналами імпорту таких машин залишаються Європа та США, але в останні роки додався новий ринок – азійський, особливо Китай, звідки масово звозять автомобілі марок Volkswagen та BYD.

Електрокари з Китаю

Основною причиною збільшення імпорту електричних автомобілів з Китаю є їхня, порівняно з Європою, фінансова доступність. Найпопулярнішими марками, що експортує нам Китай, є Volkswagen, Chery, BYD, Honda, Toyota тощо. Особливо вирізняється німецький бренд Volkswagen зі своєю лінійкою ID.3, ID.4, ID.6, що стали бестселерами на ринку. Хоч виробник авто походить з Німеччини, в основному ці моделі до нас завозять з Китаю, де збираються на заводах у місті Фошан (завод FAW-Volkswagen, під назвою ID.4 Crozz) та місті Аньтін (завод SAIC Volkswagen, під назвою ID.4 X)

Китайські електрокари у березні цього року повністю зайняли п’єдестал за кількістю зареєстрованих нових транспортних засобів:

  1. Volkswagen ID.4 – 207 од.
  2. BYD Song Plus – 112 од.
  3. Honda eNS1 – 79 од.

У світлі євроінтеграції України, слід пам’ятати, що Європейська комісія у квітні розпочала розслідування щодо цін на електрокари з Китаю. Серед претензій ЄК – штучно занижені ціни завдяки субсидіям від китайської влади, що створює дисбаланс на ринку. Та попри це, попит на китайські електромобілі залишатиметься високим.

Що з інфраструктурою

Повноцінні зарядні станції в Україні почали стрімко з’являтись з 2018 року. Вже тоді їхня кількість була однією з найбільших в Європі. Сьогодні ж такого стрімкого зростання не відбувається. У листопаді 2021 року в Україні зафіксували 7 757 точок зарядки усіх типів для електромобілів. Якою є ця цифра станом на сьогодні наразі не відомо, але відомо, що за планами ЄС на континенті має бути мільйон зарядних станцій. Якщо накладати європейські рекомендації на нас, то у нас сьогодні має бути від 10 до 12 тисяч станцій.

В Україні більш поширеними є приватні станції, що власники встановлюють у себе в гаражі чи на подвір’ї. У той час, як у Європі тренд в сторону громадських та відкритих зарядних станцій, коли власник такої станції ділиться нею з сусідами та отримує додатковий прибуток. Тому сьогодні інфраструктура в Україні не встигає за темпами збільшення кількості електромобілів. І ось тут важливу роль має відіграти Уряд і стати регулятором цієї справи.

Як обслуговувати та на що звертати увагу при купівлі

Існує загальна думка про те, що електромобілі «не ламаються», або майже не ламаються і потребують набагато менше обслуговування, якщо порівнювати з авто на ДВЗ.

Найперше, електромобіль такий самий механізм, а тому рано чи пізно може вийти з ладу. Але дійсно, якщо порівнювати з авто на ДВЗ, кількість ймовірного зламання та потреба в обслуговуванні є меншою. З іншого боку, сам ремонт може бути дорожчим складнішим з технічної точки зору.

Найпоширенішими поломками електрокарів є:

  • Електробатарея. Це серце електромобіля і ця деталь є екстра важливою, тому і її несправність або ж взагалі вихід з ладу є найкритичнішою і найдорожчою частиною витрат на відновлення.
  • Електродвигун. Загалом по відгуках він є надійнішим від двигунів традиційних авто, але також можуть траплятись проблеми. Найпоширеніші проблеми – вихід з ладу окремих компонентів, або перегрів.
  • Система зарядки. Це також важливий компонент, що завжди має бути справним, адже дозволяє отримувати електроенергію для пересування.

Серед загальних порад: не перевантажувати батарею, не допускати повну розрядку, слідкувати за температурою батареї та двигуна, регулярно проводити діагностику, слідкувати за станом зарядки та кабелів, щоб не було забруднень та фізичних пошкоджень.

Величезною перевагою електрокарів є наявність меншої кількості деталей, котрі можуть зношуватись. При купівлі варто звернути увагу на акумуляторну батарею. Важливо перевірити SOH (State of Health) акумулятора, що відображає його зношеність. У багатьох марках ця цифра виводиться на бортовий екран. При цьому кілометраж відіграє не таку значну роль, як в авто з ДВЗ. Часті швидкі зарядки, постійне перезаряджання, або ж навпаки тривалий простій – все це впливає на зношеність акумулятора більше, ніж пробіг.

Другорядним фактором є гальма, ходова частина, двигун і колеса. Як і у випадку з авто на ДВЗ, найкращим рішенням стане перевірка авто у спеціалістів.

Отже, ринок електрокарів в Україні продовжує динамічно зростати. Цьому сприяє низка факторів: нижчі, порівняно зі звичайними авто, витрати на обслуговування, економічність поїздок, достатньо розвинена мережа зарядних станцій. З мінусів сьогодні можна назвати лише нестабільність нашої енергомережі, що насправді залишається однією з найбільших пересторог для купівлі електромобіля в Україні у 2024 році.

Recent Posts

Кого в Україні можуть оштрафувати за встановлення ГБО на авто

Через постійне зростання цін на бензин багато українців стали масово встановлювати ГБО на свої автомобілі.…

21.11.2024

В Україні помітили електричний Mercedes Sprinter (фото)

В нашу країну приїхав новий Mercedes-Benz eSprinter. Електричний фургон помітили в українські столиці. Про це…

21.11.2024

Українським водіям назвали час, коли потрібно міняти літні шини на зимові

Експерти давно не просто рекомендують міняти на зиму шини в автомобілі, а й попереджають, що…

21.11.2024

Експерти назвали найліквідніші автомобілі на сьогодні, які довго не втрачають у ціні

Під час вибору автомобіля досвідчені покупці враховують такий важливий критерій, як ліквідність. Деякі моделі швидко…

21.11.2024

Renault готує дешевий електрокар, якому пророкують чималу популярність (фото)

Новий Renault Twingo E-Tech вже встиг порадувати вартістю, що не перевищить 20 000 євро, ще…

21.11.2024

Українські водії в Польщі ризикують отримати до 30 тис. грн штрафу: які суворі правила діють взимку

Від початку війни чимало українських водіїв виїхало до Польщі. Однак, звикнувши до відносно м'яких ПДР…

21.11.2024